PARTNER PORTALU
 • BGK

Lublin, Krzysztof Żuk: CBA wystąpiło do wojewody o wygaszenie mandatu prezydenta Lublina

 • pt/pap    22 listopada 2016 - 14:28
Lublin, Krzysztof Żuk: CBA wystąpiło do wojewody o wygaszenie mandatu prezydenta Lublina
Krzysztof Żuk (fot.lublin.pl)

• Niepodjęcie przez radę miasta Lublin uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka jest sprzeczne z prawem - uważa CBA i skierowało sprawę do wojewody lubelskiego.
• CBA zarzuca Żukowi złamanie ustawy antykorupcyjnej.
Rada Miasta Lublin na sesji nadzwyczajnej 14 listopada nie podjęła uchwały ws. wygaśnięcia mandatu Żuka, o co wnioskowało CBA.

Rada podjęła natomiast uchwałę wzywającą do tego, "aby organy powołane ustawowo do nadzoru nad działalnością gminną nie podejmowały działań zmierzających do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta Lublin, gdyż brak jest do tego jakichkolwiek podstaw faktycznych i prawnych".

CBA poinformowało we wtorek, że skierowało do wojewody lubelskiego pisemną informację o decyzji rady ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina.

"CBA uważa, że niepodjęcie takiej uchwały stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa, co zostało bezspornie stwierdzone na podstawie zebranego materiału dowodowego w prowadzonym przez funkcjonariuszy CBA postępowaniu kontrolnym" - poinformował Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Czytaj też: Radni PiS chcą, by prokuratura zbadała przebieg sesji

Dodał, że do wojewody trafią też ustalenia z kontroli - komplet dokumentacji, jaką wcześniej skierowano do Rady Miasta Lublin.

Zgodnie z przepisami w sytuacji, gdy radni nie podejmą uchwały o wygaśnięciu mandatu prezydenta, wówczas może wkroczyć wojewoda. Wyznacza on 30-dniowy termin na podjęcie odpowiedniej uchwały, a jeśli znów do tego nie dojdzie, wydaje zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu prezydenta. Od tego zarządzenia przysługuje prezydentowi skarga do sądu administracyjnego.

Żuk już zapowiedział, że jeśli takie zarządzenie zostanie wydane, odwoła się do sądu.

Rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Radosław Brzózka powiedział PAP, że pismo od CBA jeszcze nie wpłynęło do urzędu wojewódzkiego. "Nie komentujemy na razie tej sprawy. Jak wpłyną materiały z CBA, to się do nich odniesiemy" - dodał.

CBA po kontroli ustaliło, że prezydent Żuk wbrew zakazowi łączył swoją funkcję z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie. Był członkiem tej rady nadzorczej od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r., osiągał z tego źródła dochody - według CBA - ponad 260 tys. złotych.

Zgodnie z przepisem art. 4. ustawy antykorupcyjnej, osoby podlegające ograniczeniom w okresie sprawowania funkcji m.in. prezydenta miasta, burmistrza, wójta, nie mogą zasiadać w organach spółek prawa handlowego. Są wyjątki od tej zasady, jednak w przypadku prezydenta Żuka - według CBA - nie można mówić o spełnieniu wymaganych warunków.

Mianowicie zgłoszenia Żuka do rady nadzorczej dokonał podmiot nieuprawniony - spółka PZU SA - w której udział Skarbu Państwa nie przekracza 50 proc. liczby akcji.

Żuk utrzymuje, że nie złamał prawa i podkreśla, że do rady nadzorczej PZU Życie "został wskazany" przez ówczesnego ministra Skarbu Państwa, a ustawa antykorupcyjna nie nakazuje, aby takie wskazanie wymagało szczególnej formy prawnej. "Wybór mojej osoby do rady nadzorczej PZU Życie SA był poprzedzony rekomendacją ministra Skarbu Państwa stanowiący wyraz zgody oraz woli Skarbu Państwa w tym zakresie" - tłumaczył podczas sesji prezydent Lublina.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • mieszkańcy, 2016-12-29 18:10:08

  ciekawe ile nabrał za szemrane interesy za pieniądze unijne [stadion akademia golfa baseny itp
 • marta, 2016-11-24 16:20:15

  260 tys. w dwa lata i to poza pensją za nic nie robienie, a człowiek uczciwy musi ryrać za marne grosze, Boże widzisz i nie grzmisz
 • Danka, 2016-11-23 21:53:10

  Zaczął się sezon polowań na prominentnych samorządowców. Kiedy kolejna nocna (i kolejna łamiąca Konstytucję) ustawa o zniesieniu JST czy o całkowitym podporządkowaniu JST wiodącej partii - uzasadniania wolą Narodu? Bo i po co ten samorząd, jeśli jest rząd..?