PARTNER PORTALU
 • BGK

Lublin. Przewodniczący Rady Miasta: sprawa prezydenta Żuka jest zamknięta

 • pt/pap    24 listopada 2016 - 15:47
Lublin. Przewodniczący Rady Miasta: sprawa prezydenta Żuka jest zamknięta
Krzysztof Żuk (fot.lublin.pl)

• Przewodniczący Rady Miasta Lublin Piotr Kowalczyk powiedział, że sprawa wygaśnięcia mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka jest zamknięta.
• Podkreślił, że wojewoda nie ma obowiązku wydania w tej sprawie zarządzenia zastępczego.
Stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Żuka domaga się CBA, które zarzuca mu złamanie ustawy antykorupcyjnej przez łączenie funkcji prezydenta Lublina z zasiadaniem w radzie nadzorczej PZU Życie.

W czwartek rano wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział, że zasięgnie opinii prawnych w sprawie wygaśnięcia mandatu prezydenta Żuka. Podkreślił, że art. 98a Ustawy o samorządzie gminnym nakłada na niego obowiązek działania w sytuacji, gdy rada miasta nie podejmuje uchwały o wygaśnięciu mandatu prezydenta.

Sprawa zamknięta dla radnych

Kowalczyk podkreślił, że w jego przekonaniu "sprawa jest zamknięta dla rady miasta". "Ale może się mylę" - zaznaczył.

"Rada miasta podjęła dwie uchwały: nie stwierdziła wygaśnięcia mandatu i - w drugiej - nie znaleziono podstaw do wygaszenia tego mandatu. Te dwie uchwały są w obiegu prawnym, a skoro tak, to ja nie widzę powodu, dla którego rada miasta miałaby ponownie taką uchwałę podejmować" - powiedział.

Jak zaznaczył, jeśli wojewoda lubelski wezwie radę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu, to "usiądzie z prawnikami i będzie zastanawiał się, co dalej".

Kowalczyk przekonywał, że wojewoda nie jest "notariuszem", ma obowiązek samodzielnego dokonania oceny i nie może powoływać się jedynie na wniosek CBA. Przytoczył orzeczenie NSA z 31 sierpnia tego roku (sygnatura IIOSK 2009/16), w którym sąd miał wypowiedzieć się: "W przypadku aktu nadzoru wojewody w formie zarządzenia zastępczego stwierdzającego wygaśnięcie mandatu (…) brak jest przepisu formułującego obowiązek nadania takiego aktu".

Wskazywał na przykłady wojewodów lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego, którzy w minionych latach nie uwzględnili wniosków CBA o stwierdzenie wygaśnięcia mandatów prezydentów Zamościa, Rzeszowa oraz wójta Korycina.

Uczestniczący w konferencji dr Paweł Sadowski z Katedry Prawa Konstytucyjnego UMCS powiedział, że przepisy ustawy antykorupcyjnej są nieprecyzyjne i należy stosować je "w sposób przemyślany".

"Ingerujemy w działalność organu, który pochodzi z legalnych wyborów. Skoro suweren dał prezydentowi Żukowi mandat do sprawowania władzy, to ingerencja w tę wolę powinna być przemyślana i jest ostatecznością. To jest decyzja najbardziej dotkliwa" - powiedział.

"Literalne czytanie przepisów jest najprostsze, ale oprócz wykładni językowej prawnicy dokonują jeszcze wykładni funkcjonalnej, celowościowej i kilku innych. Wykładnia językowa nie jest środkiem jedynym właściwym i wyłącznym" - dodał Sadowski.

Wojewoda Czarnek zapowiedział, że zasięgnie opinii prawnych w sprawie wygaśnięcia mandatu prezydenta Żuka. Podkreślił, że art. 98a Ustawy o samorządzie gminnym nakłada na niego obowiązek działania w sytuacji, gdy rada nie podejmuje uchwały o wygaśnięciu mandatu prezydenta, jednak orzecznictwo sądów dotyczące zarządzeń zastępczych "jest bardzo bogate i w tym orzecznictwie są różne sformułowania".

"Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości i mieć pełną jasność co do tego, co wojewoda w dalej tej sprawie może robić - bo że musi już stwierdziliśmy - występuję o sformułowanie opinii prawnych" - powiedział Czarnek.

Opinię przygotować mają prawnicy zatrudnieni w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. "Jeśli będą jeszcze jakieś wątpliwości, nie ma przeszkód, żeby wystąpić o opinie do ekspertów zewnętrznych" - podkreślił.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • stan1, 2016-11-27 18:33:03

  Do apis Najlepiej zamiatać wszystko pod dywan. PIS swoich też kontroluje.
 • apis, 2016-11-25 15:18:40

  A mógł zapisać się do PiS-u i nie byłoby sprawy.