PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin: Radni nie chcą wygaśnięcia mandatu prezydenta

  • PAP/EM    14 lutego 2017 - 13:23
Lublin: Radni nie chcą wygaśnięcia mandatu prezydenta
Krzysztof Żuk (fot.lublin.pl)

• Uchwałę o zaskarżeniu do sądu zarządzenia zastępczego wojewody lubelskiego o wygaśnięciu mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka - któremu CBA zarzuca złamanie ustawy antykorupcyjnej - przygotowała grupa miejskich radnych.
• Uchwała będzie poddana pod głosowanie radnych na najbliższej sesji 2 marca.
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek 6 lutego wydał zarządzenie o wygaśnięciu mandatu prezydenta Żuka, któremu CBA zarzuca, że wbrew zakazowi był członkiem rady nadzorczej spółki PZU Życie od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r. i osiągał z tego źródła dochody ponad 260 tys. zł.

Żuk odpiera zarzuty i utrzymuje, że do rady nadzorczej został skierowany jako reprezentant Skarbu Państwa, co jest dopuszczone przez ustawę antykorupcyjną. Prezydent Lublina zapowiedział złożenie do sądu administracyjnego skargi na decyzję wojewody.

Projekt uchwały w sprawie zaskarżenia do sądu administracyjnego zarządzenia zastępczego wojewody złożyli radni Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina. W 31-osobowej radzie mają oni razem 16 głosów; opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwości liczy 15 radnych.

Przepisy ustawy o samorządzie gminnym, dają prawo zaskarżenia rozstrzygnięcia wojewody gminie, której interes prawny został naruszony. Według radnych stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Żuka dotyczy interesu prawnego gminy.

Czytaj też: Prezydentowi Lublina wygaszą mandat przed upływem kadencji?

"Interes prawny jest równoznaczny z interesem faktycznym w przypadku miasta Lublin. Prezydent Krzysztof Żuk jest najlepszym prezydentem w tym mieście od 26 lat. I to nie jest tylko zdanie 16 radnych. To jest także wynik wyborczy, który po raz pierwszy taki był w Lublinie, ponad 60 proc. (głosów na Żuka w pierwszej turze w 2014 r.)" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej przewodniczący rady miasta Lublin Piotr Kowalczyk, reprezentujący Wspólny Lublin.

Uchwała będzie poddana pod głosowanie radnych na najbliższej sesji 2 marca.

Wnioskiem CBA dotyczącym wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina rada miasta zajmowała się 14 listopada ub. roku na sesji nadzwyczajnej, zwołanej z inicjatywy Żuka. Uchwała o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu przepadła w głosowaniu, natomiast radni przyjęli uchwałę o braku podstaw do wygaszenia mandatu Żuka (uchwałę tę wojewoda uchylił, a rada zaskarżyła jego zarządzenie do sądu administracyjnego).

CBA skierowało sprawę Żuka do wojewody, a ten w końcu grudnia ub. roku wezwał radę miasta do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Żuka, rada miała na to 30 dni. Przewodniczący rady miasta uznał wtedy jednak, że sprawa została już przez radnych rozstrzygnięta i nie ma powodu, aby ją ponownie procedować.

Wobec braku uchwały rady miasta stwierdzającej wygaśnięcie mandatu Żuka, wojewoda wydał zarządzenie zastępcze. Czarnek informował, że decyzję tę podjął po analizie wszystkich dostępnych mu materiałów, czyli dokumentacji CBA oraz wyjaśnień złożonych przez Żuka. Powoływał się na opinie prawników lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, z których wynikało, że był zobowiązany do wydania zarządzenia zastępczego, oraz, że był związany ustaleniami CBA i nie ma uprawnień, aby je kwestionować. "To nie jest inicjatywa wojewody, to jest inicjatywa CBA, jako organu wyspecjalizowanego" - mówił Czarnek.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.