PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubrza, powtórzenie wyborów: mieszkańcy głosowali jak przed dwoma laty

  • PAP/MN    25 lipca 2016 - 11:30
Lubrza, powtórzenie wyborów: mieszkańcy głosowali jak przed dwoma laty
Wójt gminy Lubrza Ryszard Skonieczek (fot. lubrza.pl)

• Ryszard Skonieczek wróci na urząd wójta lubuskiej gminy Lubrza.
• Tak zadecydowali wyborcy w powtórce II tury wyborów na ten urząd.
• Głosowanie w gminie Lubrza odbyło się w niedzielę, 24 lipca.
Powtórzenie wyborów nakazał sąd, który uznał, że podczas głosowania w 2014 roku doszło do naruszenia prawa. W wyborach wzięli udział dwaj kandydaci, którzy w 2014 roku przeszli do II tury, tj. wybrany wówczas na drugą kadencję wójt Ryszard Skonieczek z Komitetu Wyborczego Forum Samorządowe i b. wójt Lubrzy (do 2010 r.) Eugeniusz Chamarczuk zgłoszony przez Komitet Wyborczy Forum Społeczne Powiatu Świebodzińskiego. Tak jak dwa lata temu, tak i teraz Skonieczek ponownie pokonał kontrkandydata Eugeniusza Chamarczuka. 

Jak poinformował w poniedziałek, 25 lipca, dyr. Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski, w niedzielę na Ryszarda Skonieczka wyborcy oddali 843 (57,23 proc.) ważne głosy, a na Eugeniusza Chamarczuka 630 (42,77 proc.).

W głosowaniu frekwencja wyniosła 52,89 proc. Uprawnionych do głosowania było 2 tys. 806 wyborców, a do urn poszły 1 tys. 484 osoby. Oddano 1 tys. 473 głosy ważne, 11 było nieważnych.

Komisarz wyborczy w Zielonej Górze wydał postanowienie o zwołaniu na 1 sierpnia 2016 r. sesji Rady Gminy Lubrza w celu złożenia ślubowania przez wójta wybranego 24 lipca br.

Zarzucano korupcję wyborczą podczas wyborów w 2014 r.

Ponowne głosowanie w gminie Lubrza było konsekwencją wyroku Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, który rozpatrywał protest wyborczy złożony przez Eugeniusza Chamarczuka i jego komitet po wyborach w 2014 r. Zarzucano w nim korupcję wyborczą, czyli tzw. kupowanie głosów. Sąd uznał, że doszło do korupcji i nakazał powtórkę II tury wyborów na wójta.

Zażalenie na wyrok złożyli komisarz wyborczy w Zielonej Górze i zastępcy przewodniczących obwodowych komisji wyborczych. Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał jednak stanowisko zielonogórskiego sądu. Po uprawomocnieniu się wyroku rozpisano wybory, został wygaszony mandat Ryszarda Skonieczka, a gminą zarządzał komisarz.

Sprawą wyborów w gminie Lubrza zajmowała się także prokuratura, ale ta nie dopatrzyła się popełnienia przestępstwa.

W wyborach samorządowych w 2014 roku Ryszard Skonieczek uzyskał 990 głosów. Na Eugeniusza Chamarczuka zagłosowało wówczas 822 wyborców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.