PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuscy funkcjonariusze KAS na tropie mafii paliwowej

  • PAP/AH    14 marca 2018 - 13:04
Lubuscy funkcjonariusze KAS na tropie mafii paliwowej
(Fot. KAS)

W woj. lubuskim, mimo stałych kontroli KAS, notowane są próby przemytu - pod pozorem tranzytu - oleju smarowego. Tylko w tym tygodniu przejęto ok. 100 tys. litrów tego oleju wwiezionego z Niemiec - poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.
  • Olej smarowy nie jest objęty na obszarze UE zharmonizowaną akcyzą, ponadto jego przewóz nie musi być rejestrowany w unijnych systemach.
  • Z tej furtki próbują korzystać przestępcy. 
  • Z wykrywaniem tego typu oszustw najwięcej pracy mają lubuscy funkcjonariusze.

- Olej smarowy jedzie do naszego kraju najczęściej w plastikowych zbiornikach, tzw. mauzerach. Najczęściej kierowcy tirów deklarują jego przewóz tranzytem na Litwę i Łotwę. Często jednak ma on trafić na czarny rynek w naszym kraju. Jest mieszany z olejem napędowym lub roślinnym i sprzedawany jako paliwo - powiedziała Markowicz.

W przypadku wątpliwości, czy faktycznie towar jedzie tranzytem przez nasz kraj, organizowane są konwoje do deklarowanego państwa.

- Lubuskie jest w tym względzie liderem. W ciągu roku zarządziliśmy ponad 600 takich konwojów. To więcej niż pozostałe województwa razem wzięte - podkreśliła.

W Lubuskiem funkcjonariusze KAS co jakiś czas likwidują małe, nielegalne "stacje benzynowe", gdzie sprzedawane jest nielegalne paliwo po cenach znacznie niższych od rynkowych. Najczęściej owe stacje znajdują się w gospodarstwach rolnych lub na prywatnych posesjach na wsiach. Jeden z takich punktów zlikwidowano niedawno w Ogardach niedaleko Strzelec Krajeńskich.

Markowicz przekazała, że olej smarowy nie jest objęty na obszarze UE zharmonizowaną akcyzą, ponadto jego przewóz nie musi być rejestrowany w unijnych systemach.

Z tej furtki próbują korzystać przestępcy, którzy - pod pozorem tranzytu - szmuglują ten olej do Polski, gdzie po "uszlachetnieniu" jest nielegalnie sprzedawany jako pełnowartościowe paliwo do silników diesla.

Rzeczniczka zaznaczyła, że mimo iż unijne przepisy nie nakładają na przewoźników i importerów obowiązku rejestracji obrotu olejem smarowym, to polskie już tak, gdyż jest on na liście tzw. wyrobów wrażliwych, których transport na terytorium Polski musi być zgłoszony w systemie SENT.

- Za brak numeru referencyjnego SENT kierowca przewożący taki olej jest karany mandatem do 7,5 tys. zł, a właściciel towaru grzywną w wysokości do 46 proc. wartości ładunku, jednak nie mniej niż 20 tys. zł. W przypadku ujawnienia handlu olejem napędowym wytworzonym ze smarowego mamy do czynienia z przestępstwem karno-skarbowym zagrożonym więzieniem i ogromnymi karami finansowymi - podkreśliła Markowicz. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.