PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuski samorząd chce przekazać 300 tys. zł na gorzowską katedrę

  • pt/pap    4 lipca 2017 - 17:48
Lubuski samorząd chce przekazać 300 tys. zł na gorzowską katedrę
W niedzielę rano (2 lipca) na miejscu pożaru zabytkowej katedry cały czas pracowali strażacy (fot. twitter.com/Agnieszka‏ @JustDoItAndWin)

Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął projekt uchwały ws. przekazania 300 tys. zł na prace przy zabezpieczeniu gorzowskiej katedry po pożarze. Decyzję w sprawie uchwały podejmą radni lubuskiego sejmiku.
W sobotę, 1 lipca na wieży kościoła katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim wybuchł pożar. Walka z nim trwała przez blisko dobę; obecnie obiekt wymaga zabezpieczenia i rekonstrukcji.

Marszałek województwa Elżbieta Polak zadeklarowała w niedzielę w Gorzowie Wielkopolskim, że samorząd regionu udzieli potrzebnego wsparcia. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego poinformował we wtorek, że zarząd województwa przyjął projekt uchwały przyznającej dotację celową w wysokości 300 tys. zł. Środki mają być przeznaczone na wykonanie prac budowlanych zabezpieczających zabytkowy obiekt.

Uchwała trafi pod obrady sejmiku, którego sesja nadzwyczajna odbędzie się w czwartek w Gorzowie.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Cześć wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w.

Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem Gorzowa Wielkopolskiego, jak i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W najbliższą niedzielę zbiórkę pieniędzy na odbudowę zniszczonej w pożarze wieży przeprowadzi parafia katedralna w Płocku. Akcja nosi hasło "Katedra-Katedrze".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.