PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie, Komenda Policji: Jarosław Janiak nowym komendantem

  • PAP/AT    3 lutego 2016 - 16:50
Lubuskie, Komenda Policji: Jarosław Janiak nowym komendantem
Jarosław Janiak był naczelnikiem Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. (Jarosław Janiak, fot.lubuska.policja.gov.pl/st. sierż. Grzegorz Jaroszewicz)

Lubuszanin mł. insp. Jarosław Janiak został mianowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka na stanowisko nowego komendanta lubuskiej policji. Ostatnio był naczelnikiem Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.
W uroczystym wprowadzeniu nowego komendanta wzięła udział m.in. z-ca komendanta głównego policji insp. Helena Michalak i wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Janiak zastąpił odwołanego 24 grudnia ub. roku nadinsp. Ryszarda Wiśniewskiego. Od tego czasu obowiązki komendanta lubuskiej policji pełnił pierwszy zastępca Wiśniewskiego insp. Sebastian Banaszak. Wiśniewski był komendantem lubuskiej policji od 14 lutego 2012 roku.

Decyzję ws. nominacji Janiaka na komendanta lubuskiej policji szef MSWiA wydał 28 stycznia br. Zgodnie z nią Janiak objął obowiązki 3 lutego br.

Czytaj też: Małopolska Komenda Wojewódzka Policji: Komendant Mariusz Dąbek odwołany ze stanowiska

"Znam województwo lubuskie, jestem jego mieszkańcem od urodzenia. Potrafię zdefiniować te zagrożenia, które są najbardziej istotne. Dzisiaj wiemy, że to jest przede wszystkim przestępczość pospolita. Jestem osobą, która będzie dążyła do tego, żeby policja była jak najbliżej społeczeństwa" - powiedział Janiak.

Dodał, że objęcie stanowiska komendanta wojewódzkiego jest dla niego dużym wyzwaniem, ale nie boi się podejmować trudnych decyzji i ponosić za nie konsekwencji.

Nowy szef lubuskiej policji dobrze ocenił kwalifikacje podległej mu kadry kierowniczej.

"To są naprawdę specjaliści. Wszystkim policjantom życzę dużo cierpliwości i sumienności w tym co robią. Jeżeli będą pamiętali o tym podstawowym motcie - służyć i chronić - to z całą pewnością ich praca będzie oceniania bardzo dobrze" - dodał Janiak.

Zapowiedział, że w sposób "dynamiczny" przyjrzy się pracy poszczególnych komendantów.

Władysław Dajczak powiedział, że oczekuje od nowego komendanta przede wszystkim bardzo dobrej współpracy z wojewodą. "Wojewoda jako reprezentant rządu ma realizować jeden z podstawowych elementów rządu pani premier Beaty Szydło, o którym mówiła też w expose - bezpieczeństwo Polaków. To jest bardzo w tych czasach istotny element. Mam nadzieję i jestem przekonany, że znalazłem takiego partnera, który będzie jeden z głównych punktów tego programu realizował" - podkreślił.

Janiak był jedynym kandydatem zaopiniowanym przez wojewodę na szefa lubuskiej policji.

Wojewoda wyjaśnił, że krótko po objęciu urzędu rozmawiał ministrem Błaszczakiem na temat zmian w policji i zasugerował wówczas, by nowy komendant wywodził się z woj. lubuskiego z uwagi na specyfikę regionu, m.in. przygraniczne położenie.

Jarosław Janiak pochodzi z Witnicy (Lubuskie), ma 46 lat. W 1998 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W policji służy od 1995 roku. Od początku związany jest z jednostkami w Gorzowie Wlkp. - komendą rejonową, a po zmianie nazwy miejską, a potem komendą wojewódzką.

W policji przeszedł wiele szczebli kariery zawodowej - od służby patrolowej, poprzez dzielnicowego i pracę dochodzeniowo-śledczą, po służbę w sztabie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)