PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: Nieważne referendum ws. odwołania burmistrza Nowego Miasteczka

  • PAP/MN    26 września 2016 - 16:11
Lubuskie: Nieważne referendum ws. odwołania burmistrza Nowego Miasteczka
Do udziału w referendum uprawnionych było 4 359 wyborców. W głosowaniu wzięły udział 444 osoby (fot. Anna Woźniak/Flickr)

Z powodu niskiej frekwencji nieważne okazało się referendum ws. odwołania burmistrza lubuskiej gminy Nowe Miasteczko Danuty Wojtasik, które przeprowadzono w niedzielę 25 września.
Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski oficjalnie potwierdził, że referendum ws. odwołania burmistrz Nowego Miasteczka jest nieważne.

"Te referendum jest nieważne, ponieważ wzięło w nim udział mniej niż 3/5 liczby wyborców biorących udział w wyborze odwoływanego organu. To oznacza, że burmistrz gminy i miasta Nowe Miasteczko nie został odwołany" - powiedział Blonkowski.

Do udziału w referendum uprawnionych było 4 359 wyborców. W głosowaniu wzięły udział 444 osoby, co daje frekwencję na poziomie 10,19 proc. Głosów ważnych było 436, w tym za odwołaniem burmistrza - 402. By wynik referendum był wiążący do urn wyborczych musiałoby pójść 1 574 wyborców.

Do referendum doprowadziła grupa inicjatywna złożona z kilkunastu osób, która zarzucała burmistrz Wojtasik brak realizacji obietnic wyborczych, brak działań na rzecz rozwoju społeczności gminy, a także twierdziła, że burmistrz utraciła zaufanie.

"Ta kampania wyborcza przebiegała w sposób tylko i wyłącznie anonimowy, poprzez pomówienia, oszczerstwa kierowane pod moim adresem, zresztą nie tylko moim, bo i radnych. Cieszę się, że mieszkańcy postąpili w sposób rozsądny, nie uwierzyli, potrafią samodzielnie zweryfikować tego typu informacje. Bardzo im za to dziękuję. Jest to dla mnie motywacja do dalszej pracy. Staram się moje zadania wykonywać najlepiej jak potrafię i cieszę się, że mieszkańcy to widzą" - powiedziała PAP burmistrz Wojtasik.

W woj. lubuskim było to drugie w tym miesiącu referendum ws. odwołania organu wykonawczego samorządu. 4 września głosowanie odbyło się w gminie Wymiarki, gdzie grupa inicjatywna chciała odwołania wójta Wojciecha Olszewskiego. Podobnie jak w przypadku Nowego Miasteczka, także im tam nie została osiągnięta frekwencja wymagana do ważności referendum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Mieszkanka N.Miasteczka, 2016-09-27 09:41:05

    Teraz ci co doprowadzili do tego bezsensownego referendum powinni zwrócić do kasy gminy kwotę którą gmina poniosła na organizacje tego referendum i wstydzić się że tak brudną prowadzili kampanie.Kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada !!!