PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie. Ponad 250 tys. zł dla gmin poszkodowanych przez orkan Ksawery

  • KDS    13 października 2017 - 20:54
Lubuskie. Ponad 250 tys. zł dla gmin poszkodowanych przez orkan Ksawery
Orkan Ksawery przeszedł nad Polską w nocy z czwartku (05.10) na piątek (06.10) (fot. UM Ostrów Wielkopolski)

W piątek (13.10) Władysław Dajczak, wojewoda lubuski, przekazał pieniądze na wypłatę zasiłków celowych do 19 gmin z regionu, których mieszkańcy ucierpieli podczas orkanu Ksawery. W sumie do rodzin trafił 256 tys. zł.
Pieniądze zostaną przeznaczone na wypłatę zasiłków celowych do 6 tys. zł.  - Ośrodki pomocy społecznej cały czas weryfikują wnioski złożone przez osoby poszkodowane, pracownicy socjalni przeprowadzają rodzinne wywiady środowiskowe. Po zakończeniu weryfikacji gminy składają do wojewody wnioski o przyznanie środków finansowych na pomoc poszkodowanym - informują urzędnicy.

W sumie do piątku (stan na godz.12) pracownicy socjalni sprawdzili sytuację rodzin poszkodowanych na skutek orkanu w 55 gminach. Osoby poszkodowane cały czas zgłaszają się do Ośrodków Pomocy Społecznej. Sytuacja na bieżąco jest monitorowana przez gminy oraz służby wojewody.

Na jaką pomoc można liczyć? 

Jak przypominają urzędnicy, o pomoc w usunięciu zniszczeń po przejściu orkanu mogą ubiegać się  rodziny lub osoby samotnie gospodarujące, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. 

Kwota zasiłku wynosi do 6 tys. zł (na podstawowe potrzeby bytowe, drobne remonty). Podstawą do określania wysokości przyznanej pomocy jest rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego właściwego ośrodka pomocy społecznej.

Dodatkowo, w zależności od skali strat powstałych w gospodarstwie domowym, pomoc może być przyznana również na remont budynku lub lokalu mieszkalnego, odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego oraz na remont budynku gospodarczego. 

W takiej sytuacji wysokości wsparcia są następujące: 

- pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego - zasiłek celowy do 20 tysięcy złotych (w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zasiłku może być wyższa niż 20 tysięcy złotych, ale nie wyższa niż 200 tysięcy złotych). Wysokość świadczenia pomniejsza się o kwotę już przyznanego zasiłku celowego na to samo zdarzenie w wysokości 6 tysięcy złotych.

- pomoc na odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego – zasiłek celowy nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. Wysokość świadczenia pomniejsza się o kwotę już przyznanego zasiłku celowego na to samo zdarzenie w wysokości 6 tysięcy złotych oraz zasiłku w wysokości 20 tysięcy złotych lub wyższej.

- pomoc na remont budynku gospodarczego służącego zaspokojeniu niezbędnych potrzeb bytowych rodziny/osoby samotnie gospodarującej, w szczególności budynku inwentarskiego – zasiłek celowy w łącznej kwocie nie większej niż 100 tysięcy złotych. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.