PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: samorządy planują ułatwienia w składaniu wniosków ws. programu 500 plus

  • PAP/AS    21 lutego 2016 - 13:46
Lubuskie: samorządy planują ułatwienia w składaniu wniosków ws. programu 500 plus

Wypłata nowego świadczenia będzie zadaniem samorządów, które przygotowują się do wdrożenia programu (fot. pixabay.com)

Wydłużenie godzin pracy urzędów, utworzenie punktów, w których będzie można pobrać i złożyć wniosek, przekazywanie wniosków przez pracowników socjalnych, akcje informacyjne w lokalnych mediach - to plany lubuskich samorządów, które mają usprawnić wdrażanie programu 500 plus.
Program "Rodzina 500 plus" ma ruszyć z początkiem kwietnia. Wypłata nowego świadczenia będzie zadaniem samorządów, które przygotowują się do wdrożenia programu.

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, które mają ponad 3,7 mln dzieci; woj. lubuskie jest jednym z regionów, w których jest najmniej dzieci objętych nową formą wsparcia.

Z danych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego (LUW) wynika, że w regionie do świadczenia wychowawczego uprawnionych będzie 107 tys. dzieci z 78 tys. rodzin.

Jak zapewniła PAP rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły, służby wojewody na bieżąco monitorują stan przygotowań samorządów do wdrożenia programu. Jej zdaniem nie powinno być z tym większych problemów. "Niewielkie, przejściowe trudności mogą wystąpić w przypadku niektórych większych gmin" - oceniła.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej LUW Grażyna Jelska poinformowała, że wszystkie lubuskie gminy planują szerokie kampanie dla swoich mieszkańców, aby wiedzieli, gdzie można się zgłosić po informację, w którym miejscu można złożyć wniosek. "Przygotowujemy wspólnie z lubuskimi gminami takie zestawie dobrych praktyk - będzie to szczegółowy informator o miejscach składania wniosków, o godzinach pracy urzędników obsługujących świadczenie wychowawcze w danej gminie” - powiedziała.

Dodała, że większe samorządy planują utworzenie kilku punktów, w których będzie można złożyć wnioski i uzyskać wszelkie informacje nt. programu 500 plus. W całym regionie kolportowane będą ulotki dla mieszkańców, a na stronach internetowych urzędu wojewódzkiego znajdzie się wykaz instytucji realizujących świadczenia.

Ponadto LUW uruchomił adres e-mail: 500plus@lubuskie.uw.gov.pl, pod który można nadsyłać pytania dotyczące programu, zarówno ze strony gmin jak i mieszkańców. Natomiast od 1 marca br. będzie działała infolinia dedykowana programowi.

25 lutego w siedzibie urzędu wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. odbędzie się szkolenie dla przedstawicieli samorządów, podczas którego pracownicy MRPiPS omówią ustawę wdrażającą program. Poruszane mają być m.in. kwestie merytoryczne, finansowe i informatyczne.

Jelska poinformowała, że wypłatę świadczenia wychowawczego będzie realizowało 70 ośrodków pomocy społecznej i 12 gmin.

Gminy szacują, że zadanie będzie realizowało ok. 300 osób, z tego większość (158 osób) to osoby już zatrudnione w samorządach; planują też zatrudnienie nowych pracowników (umowy o pracę - 68 etatów, umowy cywilno-prawne – 18 osób, inne formy, np. staże, prace interwencyjne itp. – 49 osób).

Tworzenia nowych etatów na potrzeby programu nie planuje Gorzów Wlkp. – poinformowała PAP rzeczniczka urzędu miasta Ewa Sadowska-Cieślak. Jak szacują władze miasta, z programu skorzysta ok. 6-8 tys. dzieci. Świadczenia będą wypłacane w formie przelewu na konto oraz przez Pocztę Polską.

Zobacz: Wzór wniosku o świadczenie 500 plus

Przyjmowaniem wniosków i wydawaniem decyzji administracyjnych o przyznaniu świadczenia będzie zajmowało się 12 pracowników Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie (GCPR). Pomogą im trzy dodatkowe osoby, które zostaną zatrudnione okresowo na stażach finansowanych przez urząd pracy.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: