PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: samorządy planują ułatwienia w składaniu wniosków ws. programu 500 plus

  • PAP/AS    21 lutego 2016 - 13:46
Lubuskie: samorządy planują ułatwienia w składaniu wniosków ws. programu 500 plus
Wypłata nowego świadczenia będzie zadaniem samorządów, które przygotowują się do wdrożenia programu (fot. pixabay.com)

Wydłużenie godzin pracy urzędów, utworzenie punktów, w których będzie można pobrać i złożyć wniosek, przekazywanie wniosków przez pracowników socjalnych, akcje informacyjne w lokalnych mediach - to plany lubuskich samorządów, które mają usprawnić wdrażanie programu 500 plus.
Program "Rodzina 500 plus" ma ruszyć z początkiem kwietnia. Wypłata nowego świadczenia będzie zadaniem samorządów, które przygotowują się do wdrożenia programu.

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, które mają ponad 3,7 mln dzieci; woj. lubuskie jest jednym z regionów, w których jest najmniej dzieci objętych nową formą wsparcia.

Z danych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego (LUW) wynika, że w regionie do świadczenia wychowawczego uprawnionych będzie 107 tys. dzieci z 78 tys. rodzin.

Jak zapewniła PAP rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły, służby wojewody na bieżąco monitorują stan przygotowań samorządów do wdrożenia programu. Jej zdaniem nie powinno być z tym większych problemów. "Niewielkie, przejściowe trudności mogą wystąpić w przypadku niektórych większych gmin" - oceniła.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej LUW Grażyna Jelska poinformowała, że wszystkie lubuskie gminy planują szerokie kampanie dla swoich mieszkańców, aby wiedzieli, gdzie można się zgłosić po informację, w którym miejscu można złożyć wniosek. "Przygotowujemy wspólnie z lubuskimi gminami takie zestawie dobrych praktyk - będzie to szczegółowy informator o miejscach składania wniosków, o godzinach pracy urzędników obsługujących świadczenie wychowawcze w danej gminie” - powiedziała.

Dodała, że większe samorządy planują utworzenie kilku punktów, w których będzie można złożyć wnioski i uzyskać wszelkie informacje nt. programu 500 plus. W całym regionie kolportowane będą ulotki dla mieszkańców, a na stronach internetowych urzędu wojewódzkiego znajdzie się wykaz instytucji realizujących świadczenia.

Ponadto LUW uruchomił adres e-mail: 500plus@lubuskie.uw.gov.pl, pod który można nadsyłać pytania dotyczące programu, zarówno ze strony gmin jak i mieszkańców. Natomiast od 1 marca br. będzie działała infolinia dedykowana programowi.

25 lutego w siedzibie urzędu wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. odbędzie się szkolenie dla przedstawicieli samorządów, podczas którego pracownicy MRPiPS omówią ustawę wdrażającą program. Poruszane mają być m.in. kwestie merytoryczne, finansowe i informatyczne.

Jelska poinformowała, że wypłatę świadczenia wychowawczego będzie realizowało 70 ośrodków pomocy społecznej i 12 gmin.

Gminy szacują, że zadanie będzie realizowało ok. 300 osób, z tego większość (158 osób) to osoby już zatrudnione w samorządach; planują też zatrudnienie nowych pracowników (umowy o pracę - 68 etatów, umowy cywilno-prawne – 18 osób, inne formy, np. staże, prace interwencyjne itp. – 49 osób).

Tworzenia nowych etatów na potrzeby programu nie planuje Gorzów Wlkp. – poinformowała PAP rzeczniczka urzędu miasta Ewa Sadowska-Cieślak. Jak szacują władze miasta, z programu skorzysta ok. 6-8 tys. dzieci. Świadczenia będą wypłacane w formie przelewu na konto oraz przez Pocztę Polską.

Zobacz: Wzór wniosku o świadczenie 500 plus

Przyjmowaniem wniosków i wydawaniem decyzji administracyjnych o przyznaniu świadczenia będzie zajmowało się 12 pracowników Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie (GCPR). Pomogą im trzy dodatkowe osoby, które zostaną zatrudnione okresowo na stażach finansowanych przez urząd pracy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.