PARTNER PORTALU
 • BGK

Lubuskie: W czerwcu referenda odwoławcze w Witnicy i Wschowie

 • pt/pap    5 maja 2016 - 16:22
Lubuskie: W czerwcu referenda odwoławcze w Witnicy i Wschowie

Burmistrza Miasta i Gminy Witnica Dariusza Edwarda Jaworskiego chce odwołać Rada Miasta, która przegłosowała wniosek o referendum (fot.witnica.pl)

• W czerwcu w lubuskich gminach Witnica i Wschowa odbędą się referenda w sprawie odwołania organów samorządu w trakcie kadencji.
• W Witnicy referendum dotyczy odwołania burmistrza, a we Wschowie burmistrza i rady miejskiej.
W Witnicy uchwałę ws. referendum podjęła rada miejska, a we Wschowie dojdzie do niego na wniosek grupy mieszkańców.

Jak poinformował dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski, w czwartek Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze wydał postanowienie o przeprowadzeniu referendum ws. odwołania przed upływem kadencji burmistrza Miasta i Gminy Wschowa Danuty Marii Patalas i Rady Miejskiej we Wschowie.

Termin referendum został wyznaczony na niedzielę, 26 czerwca br. Głosowanie odbędzie się od godz. 7 do 21. By wyniki referendum były wiążące musi w nim wziąć udział co najmniej 3/5 uprawnionych, którzy wzięli udział w wyborze danego organu. W przypadku burmistrza ten próg to 4 941 osób, a w przypadku rady miejskiej - 3 813.

W przypadku Wschowy z wnioskiem o przeprowadzenie referendum wystąpiła grupa mieszkańców, których pełnomocnikiem jest b. prezes klubu sportowego "Korona" Tomasz Stasiak. Inicjatorzy referendum mają zastrzeżenia do pracy organów samorządowych w gminie.

W Witnicy referendum 12 czerwca

25 kwietnia br. Komisarz Wyborczy w Gorzowie Wlkp. postanowił, że w niedzielę 12 czerwca br. odbędzie się referendum w sprawie odwołania burmistrza Miasta i Gminy Witnica Dariusza Edwarda Jaworskiego.

W tym przypadku podstawą do jego przeprowadzenia jest podjęta w marcu br. uchwała rady miejskiej. Za podjęciem uchwały o przeprowadzeniu referendum opowiedziało się 10 radnych, czterech było przeciwnych. W głosowaniu wzięło udział 14 z 15 radnych Rady Miejskiej w Witnicy.

W Witnicy referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział nie mniej niż 3023 wyborów. Głosowanie odbędzie się 12 czerwca br. od godz. 7 do 21.

W poprzednich wyborach samorządowych Dariusz Jaworski pokonał w II turze Andrzeja Zabłockiego, który był burmistrzem Witnicy przez 24 lata

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • ODOREK POMOREK, 2016-05-07 11:51:00

  BIOGAZOWNIĘ POSTAW NA SWOIM PODWÓRKU, JEŚLI LUBISZ SMRODY-MY STANOWCZO DZIĘKUJEMY ZA TAKIE METODY . CICHCEM, CHYŁKIEM DAJE PRZYZWOLENIE- MAJĄC W DUSZY LUDZI I ICH POWONIENIE. W REFERENDUM GŁOSUJEMY- WARA MU OPADNIE-12 CZERWCA JAWOR Z GRUCHĄ SPADNIE !!!!
 • Marek, 2016-05-06 21:22:42

  Trzymam kciuki za Witnice! Precz z nieudolnikiem!
 • Marek , 2016-05-06 21:20:35

  Tyle co ten młody zepsuł przez półtora roku i ile szans zmarnował, to żaden inny burmistrz przez 30 lat by nie spiep*