PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie, wichury: Mężczyzna spadł z dachu w Ośnie Lubuskim

  • PAP/AT    6 października 2017 - 07:10
Lubuskie, wichury: Mężczyzna spadł z dachu w Ośnie Lubuskim
Najem okazjonalny mogą oferować osoby, które mają do wynajęcia mieszkania lub domy, ale nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie (fot.pixabay.com)

Podczas czwartkowej wichury silny wiatr powalał drzewa, łamał konary i zrywał dachy w Lubuskim. - W Ośnie Lubuskim (Lubuskie) z dachu jednego z budynków spadł 67-letni mężczyzna. Zginał na miejscu – poinformowała rzeczniczka słubickiej policji Magdalena Jankowska.
• Podczas czwartkowej wichury w Ośnie Lubuskim (Lubuskie) doszło do nieszczęśliwego wypadku.

• Z dachu jednego z budynków spadł 67-letni mężczyzna. Zginał na miejsc - podała rzeczniczka.

• Prawdopodobnie chciał naprawić uszkodzony dach – dodała.

"Do wypadku doszło około godziny 18.30, kiedy wiatr był bardzo silny. Okoliczności wypadku są wyjaśniane pod nadzorem prokuratora" - powiedziała Jankowska.

Oficer dyżurny lubuskiej Straży Pożarnej mł. bryg. Tomasz Lewandowski poinformował, że do godz. 22 Straż Pożarna przyjęła blisko 1,1 tys. zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnych wiatrów i opadów deszczu. Dodał, że powalone drzewa są na bieżąco usuwane z ciągów komunikacyjnych.

Silny wiatr powalał drzewa, łamał konary i zrywał dachy. W Wężyskach w pow. Krośnieńskim przewrócił ścianę szczytowa w domku jednorodzinnym raniąc kobietę. W Kostrzynie nad Odrą drzewo spadło na samochód operacyjny PSP, na szczęście obyło się bez poszkodowanych.

Rzeczniczka policji w Zielonej Górze Małgorzata Stanisławska poinformowała PAP, że na jednej z ulic w tym mieście na samochód nauki jazdy spadło drzewo. Dwie ranne osoby z tego pojazdu zostały zabrane do szpitala.

Orkan uszkodził wiele linii energetycznych i innych urządzeń służących do dystrybucji prądu. Wg stanu na godz. 20 w wyniku wichury w woj. lubuskim uszkodzone zostały 323 linie średniego napięcia, a awarii uległo ponad 5,3 tys. stacji średniego napięcia. Energii elektrycznej było pozbawionych ponad 270 tys. odbiorców.

Według rzeczniczki obszaru dystrybucji spółki Enea Danuty Tabaki najtrudniejsza sytuacja jest w centralnej i południowej części woj. lubuskiego. Przerwy w dostawach energii elektrycznej dotyczą m.in. Zielonej Góry, Nowej Soli, Świebodzina czy Krosna Odrzańskiego. Służby Enei zajmują się usuwaniem skutków wichury by wznowić dostawy prądu.

"Z informacji, które posiadamy wynika, że miasto Zielona Góra przez najbliższe godziny może nadal być bez prądu. Dlatego ściągamy tam z innych województw agregaty prądotwórcze, by zapewnić energię w miejscach, gdzie jest ona niezbędna. Zabezpieczamy także paliwo do tych urządzeń" - powiedział mł. bryg. Lewandowski.

Mateusz Sławek z Zespołu Prasowego KWP w Gorzowie Wlkp. poinformował, że w województwie wiele dróg zostało zablokowanych przez powalone drzewa, które systematycznie są usuwane przez strażaków, a policjanci kierują podróżujących na objazdy.

"Pełne ręce roboty mają służby ratunkowe. Strażacy zmagają się z połamanymi drzewami, natomiast policjanci w wielu miejscach kierują ruchem i pomagają kierowcom. Kilka szpitali pozostało bez prądu lecz pomocy udzielają już im mundurowi" - powiedział Sławek.

Dodał, że policja apeluje do mieszkańców aby w miarę możliwości pozostawać w domach, a do kierowców o zachowanie ostrożności na drogach i nie utrudnianie dojazdu i pracy służbom.

Rzecznik PKP PLK poinformował, że silny wiatr powalił drzewa na tory i siec kolejową. Utrudnienia w komunikacji występują na terenie Dolnego Śląska, Wielkopolski i województwa lubuskiego.

Zespoły techniczne usuwają powalone drzewa na trasie Oleśnica - Ostrów Wielkopolski, Wrocław - Poznań, Wrocław - Wałbrzych, Wrocław - Zielona Góra, Poznań - Ostrów Wielopolski, Poznań - Rzepin, Zbąszynek- Zielona Góra. Prowadzane jest wzajemne honorowanie biletów przez przewoźników. Przewoźnicy organizują komunikację zastępczą - dodał Siemieniec.

Ze względu na trudne warunki atmosferyczne PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. powołały specjalny zespół zarządzania z udziałem przewoźników.

Koleje niemieckie DB przed godz. 18.00 z powodu silnych wiatrów wstrzymały kursowanie pociągów na przejściu Frankfurt nad Odrą - Rzepin. PLK wspólnie z PKP Intercity organizują podróż dla pasażerów pociągów relacji Warszawa - Berlin. Zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja do Berlina. Podróżni w pociągach zatrzymanych na stacjach są informowani o sytuacji i możliwościach dalszych podróży.

Wichura dotarła najpierw na południe woj. lubuskiego, skąd Straż Pożarna miała najwięcej zgłoszeń. Potem silnie wiało w całym regionie. Około godziny 20 wiatr zaczął być mniej porywisty. (PAP)

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Genek bez spodenek, 2017-10-06 07:37:15

    Ile to człowiek nie zrobi aby mecz obejrzeć. Ale antena ustawiona. Na serio to dobry przykład, że sił natury nie można lekceważyć.