PARTNER PORTALU
  • BGK

Łukaszewicz: ASF się rozprzestrzenia. Konieczne rozszerzenie programu bioasekuracji na całą Polskę

  • Newsrmtv.tv/AT    22 września 2016 - 11:29
Łukaszewicz: ASF się rozprzestrzenia. Konieczne rozszerzenie programu bioasekuracji na całą Polskę
W ocenie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjna niezbędne jest również rozszerzenie programu bioasekuracji na teren całego kraju (fot.pixabay.com)

• Afrykański pomór świń atakuje kolejne obszary Polski.
• Choroba rozprzestrzenia się na kolejne powiaty i stanowi ogromne zagrożenia dla całego przemysłu mięsnego – alarmuje Krajowa Izba Lekarsko- Weterynaryjna.
• Izba po raz kolejny apeluje o wstrzymanie prac nad ustawą powołująca do życia Państwową Inspekcję • Bezpieczeństwa Żywności w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Jak wskazuje dochodzenie epizootyczne głównym czynnikiem był czynnik ludzki, czyli niekontrolowany handel zakażonymi sztukami trzody chlewnej. Dlatego my w imieniu Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej apelujemy do Ministra Rolnictwa o wprowadzenie obowiązkowych świadectw zdrowia na każde przemieszczenie trzody chlewnej na terenie całego kraju. Obowiązek powinien dotyczyć każdych przesyłek mięsa wieprzowego – mówi Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i dodaje. – W tej chwili w naszym odczuciu zajmujemy się gaszeniem pożarów. Musimy się skoncentrować na prewencji na terenie całego kraju.

Czytaj też: Prezydent podpisał specustawę dot. ASF

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna apelujemy o przywrócenia instytucji:

* Świadectwa zdrowia dla świń – w odniesieniu do wszystkich rodzajów przemieszczeń żywych zwierząt wrażliwych na zakażenie ASF;

* Świadectwa zdrowia dla mięsa wieprzowego – dla wszystkich przesyłek surowego mięsa wieprzowego w obrocie krajowym.

W ocenie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjna niezbędne jest również rozszerzenie programu bioasekuracji na teren całego kraju. Obecnie zasady te są stosowane tylko w strefie występowania ASF. Konieczne może być również zaostrzenie przepisów dotyczących znakowanie zwierząt. Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna postuluje, aby każda świnia była obowiązkowo znakowana tuż po odsadzeniu od maciory. Ponadto Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna po raz kolejny apeluje o wstrzymanie prac nad ustawą powołująca do życia Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.