PARTNER PORTALU
  • BGK

Mała Klonia, Beata Szydło: Nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy po nawałnicach

  • PAP/AT    19 sierpnia 2017 - 18:00
Mała Klonia, Beata Szydło: Nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy po nawałnicach
Premier Beata Szydło na spotkaniu z rodzinami poszkodowanymi przez nawałnice (fot. premier.gov.pl)

Mam prośbę i apel do wszystkich z państwa, którzy sprzedajecie materiały budowlane, gdyż słyszę od mieszkańców, że one bardzo drożeją, o to, żeby nie podwyższać cen. Nie wykorzystujmy tej sytuacji, żeby utrudniać odbudowę przez podwyższanie cen - zaapelowała premier Beata Szydło ]w Małej Kloni k. Gostycyna (Kujawsko-pomorskie).
• Premier Beata Szydło zaapelowała w Małej Kloni k. Gostycyna (Kujawsko-pomorskie) do sprzedawców, żeby nie podwyższali cen materiałów budowlanych po nawałnicach, które przeszły przez Polskę.

• Poprosiła wszystkich o pomoc, żeby mieszkańcy mogli zabezpieczyć swoje mieszkania przed zimą.

• Szefowa rządu odwiedziła rodzinę Góreckich, których dom ucierpiał w wyniku wichury.

"Mam prośbę i apel do wszystkich z państwa, którzy sprzedajecie materiały budowlane, gdyż słyszę od mieszkańców, że one bardzo drożeją, o to, żeby nie podwyższać cen. Myślę, że wszyscy powinniśmy solidaryzować się z mieszkańcami i nieszczęściem, które ich spotkało. Nie wykorzystujmy tej sytuacji, żeby utrudniać odbudowę przez podwyższanie cen" - powiedziała Szydło.

Szefowa rządu poprosiła wszystkich o pomoc, żeby mieszkańcy mogli zabezpieczyć swoje mieszkania przed zimą. Zapewniła, że inspektorzy nadzoru budowlanego już działają w terenie i szacują szkody oraz że nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy.

Czytaj też: Apel do samorządów. Poszkodowani w nawałnicach mogą składać wnioski o odszkodowanie

Spotkanie premier z poszkodowaną rodziną przed ich domem w powiecie tucholskim trwało blisko godzinę. Budynek ma zniszczony strop i dach. Mieszkańcy opowiadali o najważniejszych problemach, a premier wraz z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem, starostą tucholskim Michałem Mrozem i wójtem Gostycyna Ireneuszem Kucharskim odpowiadali na pytania i wyjaśniali wszelkie wątpliwości.

Mieszkańcy podkreślali wielokrotnie, że pomoc po nawałnicy przyszła szybko, a pieniądze na pomoc doraźną trafiły już do wielu z nich na konta. Wyrażali się również z dużym uznaniem o koordynacji prac służb usuwających skutki nawałnicy i pracy strażaków.

Czytaj też: Skutki nawałnic: Mieszkańcy bezradni i pozbawieni pomocy? Chcą ogłoszenia klęski żywiołowej

Szydło wskazała, że pieniądze na remonty budynków, które ucierpiały w wyniku nawałnicy, są już przygotowane, a teraz czekamy na oszacowanie szkód.

"Szacowanie szkód jest już praktycznie robione, a do woj. kujawsko-pomorskiego przyjeżdżają inspektorzy nadzoru budowlanego. Chcemy, żeby do końca miesiąca straty zostały oszacowane, tak żeby mieszkańcy mogli otrzymać środki na odbudowę i remonty domów - do 200 tys. zł na budynek mieszkalny i do 100 tys. na budynki gospodarcze" - wskazała szefowa rządu.

Przypomniała również, że zostało wprowadzone rozwiązanie, które umożliwia otrzymanie pomocy również w przypadku, gdy w wyniku katastrofy naturalnej ucierpi budynek gospodarczy.×
KOMENTARZE (2)

  • woziwoda, 2017-11-05 15:03:41

    Na cudzym nieszczęściu wszyscy chcą zarobić a w szczególności urzędnicy gmin, pomocy społecznej no i oczywiście lokalni "przedsiębiorcy", którzy automatycznie podnoszą ceny swoich produktów czy usług, po każdej burzy i powodzi.
  • Gość, 2017-11-05 13:10:59

    Zgadzam się nikt nie został pozostawiony bez pomocy, tylko czy ta pomoc w szczególności finansowa została sprawiedliwie rozdysponowana? Proszę zapytać urzędników GOPSu Gostycyn czy maja czyste sumienie ?