PARTNER PORTALU
  • BGK

Małgorzata Ochęduszko-Ludwik nowym członkiem zarządu woj. śląskiego

  • PAP/rs    16 października 2017 - 12:37
Małgorzata Ochęduszko-Ludwik nowym członkiem zarządu woj. śląskiego
Małgorzata Ochęduszko-Ludwik (SLD) została w poniedziałek radną Sejmiku Woj. Śląskiego oraz nowym członkiem zarządu woj. śląskiego. (Fot. www.slaskie.pl/Tomasz Żak)

Małgorzata Ochęduszko-Ludwik (SLD) została w poniedziałek radną Sejmiku Woj. Śląskiego oraz nowym członkiem zarządu woj. śląskiego.
Nowy członek zarządu został wybrany w związku z rezygnacją z tego stanowiska Kazimierza Karolczaka (zasiadał na nim z rekomendacji SLD). Karolczak 12 września został wybrany przewodniczącym zarządu powstającej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Radni sejmiku przyjęli jego formalną rezygnację z funkcji w zarządzie i mandatu radnego 18 września.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym mandat radnego po jego rezygnacji proponowany jest osobie z kolejnym wynikiem na liście w tym samym okręgu wyborczym. W przypadku sosnowieckiego okręgu wyborczego do sejmiku kolejny wynik na liście SLD-Lewica Razem uzyskał obecny wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, który jednak zrezygnował z objęcia mandatu.

W tej sytuacji mandat po Karolczaku objęła zasiadająca już w sejmiku w jego drugiej i czwartej kadencji Małgorzata Ochęduszko-Ludwik (SLD).

W ub. tygodniu marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa poinformował w lokalnych mediach, że Ochęduszko-Ludwik została także kandydatką koalicji do nieobsadzonego miejsca w zarządzie województwa. Przed poniedziałkowym głosowaniem mówił m.in. o jej dorobku zawodowym, w tym samorządowym.

Saługa przypomniał, że w przeszłości Ochęduszko-Ludwik pełniła m.in. funkcje wiceprzewodniczącej Sejmiku Woj. Śląskiego, przewodniczącej sejmikowej komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia, przewodniczącej klubu radnych w sejmiku czy pełnomocniczki wojewody śląskiego ds. równości kobiet oraz uzależnień. Ostatnio była naczelnikiem wydziału polityki społecznej w urzędzie miasta w Sosnowcu oraz naczelnikiem wydziału edukacji i polityki społecznej w Czeladzi.

- Życiorys naprawdę fantastyczny, tym bardziej jest mi niezwykle miło zgłaszać panią Małgorzatę Ochęduszko-Ludwik na stanowisko członka zarządu i będzie to dobre dla regionu, jeśli zechcecie państwo tę kandydaturę wesprzeć. Jestem przekonany, że pani Małgorzata Ochęduszko-Ludwik będzie bardzo dużym wsparciem dla prac zarządu województwa, a jej doświadczenie przełoży się na konkretne efekty - ocenił przed głosowaniem marszałek.

Pytany jeszcze w ub. tygodniu, jaki będzie nowy podział kompetencji w zarządzie województwa, Saługa uznał wówczas, że dobrze, jeśli Ochęduszko-Ludwik przejęłaby dotychczasowe kompetencje Karolczaka. - Ale też każdy z nas ma swoje koniki. Ktoś lepiej zna się na zdrowiu, ktoś czuje edukację, ktoś czuje politykę społeczną. Usiądziemy, myślę, po wyborze i dopniemy to między pięcioma już członkami zarządu - wskazał.

- Myślę, że wiele nie musi się zmienić - ocenił Saługa. Dopytywany, czy Stadion Śląski, którym dotąd zajmował się Karolczak, może przejąć wicemarszałek Michał Gramatyka (PO), marszałek zastrzegł, że wszystkie spółki województwa formalnie podlegają jemu. - Stadion jest już skończony, dziś musimy m.in. budować program imprez - przypomniał.

Kazimierz Karolczak wchodził w skład zarządu woj. śląskiego od grudnia 2013 r. (początkowo przez rok był jego wicemarszałkiem). Odpowiadał m.in. za pracę trzech wydziałów urzędu marszałkowskiego: inwestycji, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz gospodarki, turystyki i sportu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.