PARTNER PORTALU
  • BGK

Małgorzata Wassermann, Mariusz Andrzejewski, Bogdan Klich wśród potencjalnych kandydatów na prezydenta Krakowa

  • PAP/rs    2 listopada 2017 - 15:54
Małgorzata Wassermann, Mariusz Andrzejewski, Bogdan Klich wśród potencjalnych kandydatów na prezydenta Krakowa
Kto będzie walczył o prezydenturę Krakowa, na razie nie wiadomo. Fot. Shutterstock.com

Małgorzata Wassermann, Mariusz Andrzejewski, Jadwiga Emilewicz, Bogusław Sonik i Bogdan Klich - to potencjalni kandydaci na prezydenta Krakowa. Oficjalnie partie na razie nie wskazują, kogo wystawią w przyszłorocznych wyborach. Decyzji o ponownym starcie nie podjął także jeszcze Jacek Majchrowski.
• PiS ma wskazać swojego kandydata na prezydenta Krakowa na początku roku. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił w Radiu Kraków, że najpoważniejszą kandydatką jest posłanka PiS, szefowa sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann.

• Szef PO Grzegorz Schetyna poinformował w czwartek, że chce, żeby opozycja wystawiała wspólnych kandydatów w wyborach samorządowych, szczególnie w wyborach na prezydentów największych miast.

• Szef Nowoczesnej w Małopolsce Grzegorz Filipek powiedziała, że jego ugrupowanie chce w Krakowie wystawić swojego kandydata.

- Chcemy, żeby nasi kandydaci byli przedstawicielami mieszkańców, żeby mieli program, który wynika z rozmów, z debat, oczekiwań tych wszystkich, którzy mają dość rządów PiS i którzy wiedzą, jak zatrzymać PiS przed marszem na samorząd - podkreślił lider PO. Zapowiedział jednocześnie, że zwróci z prośbą do warszawskiej PO i zarządu krajowego Platformy o akceptacje kandydatury posła Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy.

Kto będzie walczył o prezydenturę Krakowa, na razie nie wiadomo.

PiS ma wskazać swojego kandydata na prezydenta Krakowa na początku roku. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił w Radiu Kraków, że najpoważniejszą kandydatką jest posłanka PiS, szefowa sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann. Przyznał, że pod uwagę brana jest także kandydatura prof. Mariusza Andrzejewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego i inne. - Przeprowadzimy badania wewnętrzne. One pokażą skalę poparcia dla naszych kandydatów - mówił Terlecki. Dodał jednak, że kandydatura Wassermann jest "najmocniejsza".

Pytany o zaproponowaną przez szefa Polski Razem wicepremiera Jarosława Gowina kandydaturę wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz wicemarszałek ocenił, że jest to "działanie PR-owskie" partii Jarosława Gowina. - On deklarował od początku, że jak będziemy mieć kandydata, to jego partia nie wystawi kontrkandydata - zauważył Terlecki.

Gowin poinformował na początku października, że jego ugrupowanie rekomenduje, by wspólnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Krakowa, była pochodząca z Krakowa wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

PO podejmie decyzje ws. kandydata na prezydenta Krakowa najprawdopodobniej na początku roku, już po przeprowadzeniu listopadowo-grudniowych wyborów wewnątrz partii. - W Krakowie rozważamy różne możliwości: zarówno wystawienia własnego kandydata, jak i poparcie wspólnego kandydata zjednoczonej opozycji - powiedział szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec. Wśród kandydatów PO wymieniani są poseł Bogusław Sonik i były minister obrony, senator Bogdan Klich.

Szef Nowoczesnej w Małopolsce Grzegorz Filipek powiedziała, że jego ugrupowanie chce w Krakowie wystawić swojego kandydata. Dodał, że rozważanych jest kilka kandydatur, ale jak zaznaczył Nowoczesna jest też otwarta na rozmowy o kandydacie na prezydenta Krakowa z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że w Krakowie potrzebny jest kandydat, który połączy różne środowiska. Jak mówił sam będzie starał się namówić PO, Nowoczesną, środowiska lewicowe do poparcia kandydatury obecnego prezydenta Jacka Majchrowskiego. - On sam powinien się jak najszybciej zdecydować. Nie ma na co czekać, potrzebna jest jedna wspólna kandydatura" - mówił Kosiniak-Kamysz. - Chodzi o to, by był to kandydat "zjednoczonego Krakowa" a nie "zjednoczonej opozycji" - dodał.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.