PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska Komenda Wojewódzka Policji: Komendant Mariusz Dąbek odwołany ze stanowiska

  • PAP/AT    1 lutego 2016 - 18:35
Małopolska Komenda Wojewódzka Policji: Komendant Mariusz Dąbek odwołany ze stanowiska
Dąbek był komendantem wojewódzkim policji w Krakowie od lutego 2012 r. (Mariusz Dąbek, fot.malopolska.policja.gov.pl)

- Dotychczasowy komendant małopolski nadinsp. Mariusz Dąbek został odwołany ze stanowiska - poinformował p.o. rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Marcin Szyndler.
"Nadinsp. Dąbek został odwołany ze stanowiska przez ministra spraw wewnętrznych, na wniosek komendanta głównego (insp. Zbigniewa Maja - red.)" - powiedział Szyndler. Jako przyczyny odwołania podał "prawo doboru współpracowników przez szefa policji".

Dopytywany o przygotowania do Światowych Dni Młodzieży (które odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku - PAP) Szyndler powiedział, że zmiana ta nie będzie miała na to "żadnego wpływu".

W zeszłym tygodniu wnioski o przejście na emeryturę złożyli dwaj zastępcy Dąbka: nadzorujący pion kryminalny inspektor Andrzej Płatek i pion logistyki inspektor Jacek Fabisiak. Według doniesień mediów ich odejście może mieć związek z tym, że pracę w policji zaczynali jeszcze przed 1989 r. Nowe kierownictwo MSWiA zapowiadało od początku, że stawiać będzie na funkcjonariuszy, którzy służbę rozpoczynali po tym okresie.

Dąbek był komendantem wojewódzkim policji w Krakowie od lutego 2012 r. Kilka miesięcy później w lipcu 2012 r. otrzymał nominację na stopień generalski. Jesienią 2013 r. chciał odejść z policji - ze względów osobistych, jednak pozostał na stanowisku.

Mariusz Dąbek urodził się w 1971 r., ukończył politologię na Akademii Pedagogicznej w Krakowie, jest także absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Ukończył także Menedżerskie Studium Kształcenia Kadry Kierowniczej, wyższy kurs obronny na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz szkolenie z zarządzania kryzysowego w Sam Houston State University w Huntsville (Teksas).

Służbę w policji rozpoczął w 1991 r., początkowo w pionie dochodzeniowo-śledczym, a od 1994 r. w sekcji ds. przestępczości gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie. Od 1999 r. pracował w sekcji ruchu drogowego Komendy Miejskiej w Krakowie, a od 2000 r. w wydziale ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W 2004 r. rozpoczął pracę w sztabie policji w KWP w Krakowie, pełniąc funkcję zastępcy naczelnika sztabu policji, a następnie naczelnika sztabu policji KWP. W marcu 2003 r. został pierwszym zastępcą małopolskiego komendanta policji.

Po zmianach, które nastąpiły po październikowych wyborach parlamentarnych, Dąbek był wymieniamy wśród kandydatów na nowego szefa policji.

To kolejna zmiana, która w ostatnim czasie nastąpiła w policji. W ubiegłym tygodniu ze stanowisk zostało odwołanych dwóch dyrektorów biur KGP - Biura Prewencji i Ruchu Drogowego oraz Sztabu Policji. Wcześniej nowym zastępcą komendanta głównego policji, nadzorującym prewencję, został insp. Jan Lach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.