PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska nie wykorzystała dotacji na integrację Romów

  • PAP/JS    8 marca 2017 - 20:16
Małopolska nie wykorzystała dotacji na integrację Romów
W mieście Limanowa nie wykorzystano dotacji w wysokości 600 tys. zł. przeznaczonej na zakup lokali dla Romów (Fot. Sxc.hu)

Z połowy dotacji przeznaczonej na program integracji Romów w Małopolsce wydano w ubiegłym roku nieco ponad połowę – poinformowano na posiedzeniu sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych.
Dyrektor departamentu MSWiA ds. wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych Józef Różański poinformował posłów, że dla województwa małopolskiego w ubiegłym roku przewidziano środki w wysokości 4 mln 59 tys. zł, a wykorzystano 2 mln 793 tys. Środki z programu integracji Romskiej są przeznaczane na cztery obszary: edukacja, zdrowie, praca i mieszkalnictwo. Właśnie na sytuację bytową Romów wydano tylko 56 proc. z przeznaczonych środków.

Jak tłumaczył Różański, w gminie Limanowa społeczność romska "nie życzyła sobie przeprowadzania prac inwestycyjnych i to był powód, że nasze zamierzenie inwestycyjne zostały niewykorzystane" - mówił dyrektor departamentu.

"Staramy się i chcemy pomóc z samorządowcami społeczności romskiej, ale mamy również mnóstwo monitów, telefonów, pism, odnośnie pomocy państwowej dla Romów. 350 mieszkańców wsi Koszary - gdzie zlokalizowana jest osada romska - protestowało przeciwko pomocy dla mniejszości romskiej. Myślę, że dla wójtów to jest największy problem. W niektórych przypadkach sprawy zakupów domów dla Romów finał znalazły w sądach administracyjnych" - przypomniał Różański.

Przewodnicząca obradom komisji Danuta Pietraszewska (PO) podsumowała, że warunki życia Romów w niektórych sadach w Małopolsce są ekstremalne i urągające godności.

"To wstyd dla całego naszego kraju. W innych regionach Polski Romowie żyją w bardzo przyzwoitych warunkach i inaczej sobie radzą. Musimy znaleźć jakiś klucz, jakieś dojście, jakiś sposób, żeby ich z tych haniebnych warunków wydobyć i jakoś pozwolić im żyć godnie. Jeżeli człowiek całe życie żyje w takich warunkach jest sfrustrowany i zły, bo dla siebie nie widzi nadziei" - mówiła.

W bieżącym roku rząd przewiduje środki na program integracji społeczności romskiej na poziomie 4 milionów 223 tys. zł. dla Małopolski na 80 zadań.

Z przytoczonej podczas obrad komisji opinii Bogdana Trojanka, członka komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych i etnicznych wynika, że lokalne władze niechętnie współpracują ze społecznością romską.

"Nieludzkie jest to, że lokalne urzędy pozyskują pieniądze na zakup mieszkań dla Romów i zamiast kupić te mieszkania tam gdzie Romowie mają pracę i dzieci i chodzą do szkoły, usiłują zakupić mieszkania jak najdalej od swojego miasta, w innej gminie, aby pozbyć się romskich rodzin ze swego podwórka. Okazuje się, że w sąsiedniej gminie Romowie również są niemile widziani i błędne koło się zamyka. Dlaczego Romowie w Małopolsce są traktowani jak pionki, których każdy chce przestawić jak najdalej od siebie i nikt ich nie chce?" - odczytano opinię Trojanka.

Komisję Mniejszości Narodowych i Etnicznych niepokoi mała efektywność programu integracji społeczności romskiej w stosunku do ilości wydawanych pieniędzy.

Obecna na obradach komisji Joanna Talewicz-Kwiatkowska reprezentująca Instytut Studiów Międzykulturowych na Uniwersytecie Jagiellońskim podkreśliła, że Romowie w miejscowości Koszary żyją w nieczystościach, w warunkach urągających ludzkiej godności.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.