PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska. W 2018 powstanie 2319 nowych miejsc opieki dla najmłodszych

  • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 16:23
Małopolska. W 2018 powstanie 2319 nowych miejsc opieki dla najmłodszych
W roku 2018 powstanie w Małopolsce aż 2319 nowych miejsc opieki - żłobków i przedszkoli. (fot.pixabay.com)

Małopolska mocno stawia na rozwój polityki prorodzinnej w regionie. Chodzi m.in. o wzrost dofinansowania pomocy rodzinom, 3-krotnie więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach, powołanie nowego pełnomocnika do spraw rodziny.
Zdaniem wojewody małopolskiego Piotra Ćwika program "Maluch+" na rok 2018 jest wyjątkowy - ze względu na dużą skalę. - W całym kraju na rozwój polityki prorodzinnej przeznaczono w ub. roku 150 mln, a w roku 2018 - 450, natomiast w Małopolsce w roku 2018 nastąpi wzrost z 14,1 mln do 40,7 mln - przypomniał wojewoda.

W roku 2018 powstanie w Małopolsce aż 2319 nowych miejsc opieki - żłobków i przedszkoli, a 37 nowych gmin w Małopolsce oraz 51 podmiotów prywatnych i instytucji zaangażuje się w program pomocy rodzinom. Na wtorkowej konferencji prasowej podkreślono, że również rok 2017 zakończył się bardzo pozytywnym bilansem.

- Należy podkreślić, że po raz pierwszy w historii wszystkie gminy i podmioty - zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i podmioty prywatne wnioskujące o dofinansowanie - otrzymały dotację. Do programu tego zgłosiło się ich znacznie więcej niż w roku ubiegłym - powiedział dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Jacek Kowalczyk.

25 stycznia powołano pełnomocnika wojewody małopolskiego do spraw rodziny. Funkcję tę wojewoda Piotr Ćwik powierzył Szymonowi Strzelichowskiemu - dyrektorowi generalnemu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

- Cieszy mnie, że tak wiele gmin i podmiotów w województwie małopolskim już skorzystało z programu "Maluch+", a kolejne do niego przystępują. To pokazuje, że wspólnie możemy podejmować działania ukierunkowane na dobro naszych dzieci, a o sukcesie programu świadczy skala nowo utworzonych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych - podkreślił Ćwik.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło na edycję programu "Maluch+" 2018 największą pulę środków od początku funkcjonowania programu w skali całego kraju - tj.450 mln zł, czyli niemal o 300 mln zł więcej niż w edycji 2017. Dzięki temu możliwe jest utworzenie w Polsce 24,5 tys. miejsc dla maluchów i dofinansowanie 56 tyś miejsc, w tym 630 dla dzieci niepełnosprawnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.