PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska wyposaży domy dziecka na Ukrainie

  • PAP/AT    24 lutego 2016 - 17:00
Małopolska wyposaży domy dziecka na Ukrainie
Sprzęt AGD i RTV zakupiony przez władze województwa ma trafić do Rawy Ruskiej, a także do rodzinnych domów dziecka, funkcjonujących już w miejscowości Pnikut k. Mościsk (fot.malopolskie.pl)

• Małopolskie przeznaczy 50 tys. zł na zakup sprzętu AGD i RTV dla domów dziecka na zachodniej Ukrainie.
• Wyposażenie trafi m.in. do nowej placówki w Rawie Ruskiej.
Małopolskę i Obwód Lwowski łączy umowa o współpracy. "Ukraina jest naszym bliskim sąsiadem. Małopolska jest partnerem obwodu lwowskiego. Wiemy, że potrzebują teraz wsparcia i udzielamy im pomocy na miarę naszych możliwości finansowych. Mamy dobrego partnera w postaci Caritasu" - mówił w środę (24 lutego) członek zarządu województwa Grzegorz Lipiec.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Co z domami dziecka? PO chce by samorządy tworzyły fundusze powiernicze dla dzieci z pieczy zastępczej

Podczas posiedzenia Komisji ds. Współpracy z Polakami i Polonią za Granicą sejmiku województwa, radni pozytywnie odpowiedzieli na prośbę o udzielenie pomocy. Caritas-Spes Archidiecezji Lwowskiej chce na potrzeby rodzin zastępczych wyremontować pomieszczenia klasztoru oo. Reformatów w Rawie Ruskiej. Na początek zamieszkałyby tam dwie takie rodziny mające pod opieką 20 sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej, które z powodu konfliktu na wschodzie Ukrainy straciły dach nad głową.

Czytaj też: NIK: dla wychowanków domów dziecka najlepsze mieszkanie chronione

"Wiele osób, które z powodu konfliktu przesiedlają się na zachód Ukrainy, bliżej granicy z Polską, to ludzie, którzy mają polskie korzenie, ale nie wszyscy mają możliwość udowodnienia tego w dokumentach. Oni oczekują na wsparcie, a my na różne sposoby próbujemy im pomóc" - mówił podczas briefingu ks. Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas-Spes Archidiecezji Lwowskiej. Dodał, że takie rodziny wprawdzie znalazły dach nad głową, ale nie miały podstawowego wyposażenia, dlatego tak ważna jest pomoc, którą już jesienią tego roku otrzymali w postaci sprzętu AGD od władz Małopolski.

"Cieszę się, że nasza współpraca się rozwija. Stwierdziliśmy wspólnie, że powinniśmy pomóc dzieciom, które ucierpiały wskutek tego, co widziały podczas konfliktu i wskutek przesiedlenia" - dodał ks. Dorosz.

Sprzęt AGD i RTV zakupiony przez władze województwa ma trafić do Rawy Ruskiej, a także do rodzinnych domów dziecka, funkcjonujących już w miejscowości Pnikut k. Mościsk.

To kolejna akcja pomocy organizowana przez województwo małopolskie na rzecz uchodźców na Ukrainie. We wrześniu za pośrednictwem Caritas Polska przekazano tam 29 pralek, 29 lodówek i 29 kuchenek dwupalnikowych o wartości 50 tys. zł. "Deklarujemy, że nadal będziemy świadczyć pomoc. Odpowiadamy na ich konkretne potrzeby, dlatego zaprosiliśmy ich na posiedzenie komisji. Chcemy, by było to wsparcie przemyślane" - podkreślił wiceprzewodniczący sejmiku woj. małopolskiego Kazimierz Barczyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.