PARTNER PORTALU
  • BGK

Malta Festival w Poznaniu bez dotacji. Prezydent miasta pisze do ministra kultury

  • MN    14 kwietnia 2017 - 10:27
Malta Festival w Poznaniu bez dotacji. Prezydent miasta pisze do ministra kultury
Minister Piotr Gliński nie chce dotować festiwalu w Poznaniu. (fot. Krzysztof Żuczkowski/mkidn.gov.pl)

Malta Festival w Poznaniu może nie otrzymać dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezydent miasta przypomina ministrowi, czym jest cenzura i dlaczego w Polsce jest zakazana.
• Minister kultury nie chce dotować Festiwalu Malta w Poznaniu, ponieważ jego kuratorem ma być reżyser kontrowersyjnego spektaklu.

• Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak pisze do ministra, że jest to stosowanie cenzury, która w Polsce jest konstytucyjnie zakazana.

• Jaśkowiak zachęca też ministra Glińskiego do wspólnego obejrzenia kontrowersyjnego spektaklu, który stał się kością niezgody pomiędzy miastem i ministerstwem.

Jacek Jaśkowiak pisze w liście do ministra kultury, że - zgodnie z zapisem w artykule 54 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - cenzura prewencyjna jest w Polsce zakazana, a wszystkie działania cenzurujące - lub choćby sama ich zapowiedź - stanowią najlepszą darmową reklamę danego wydarzenia. O co chodzi?

Sprawa dotyczy Festiwalu Malta w Poznaniu, któremu minister Piotr Gliński chce odmówić dofinansowania, mimo, że resort zadeklarował wsparcie dla festiwalu na trzy kolejne edycje – 2016, 2017 i 2018. Do kasy festiwalu miało trafiać po 300 tys. zł na każdą edycję.

Ministrowi nie podoba się fakt, że kuratorem poznańskiego festiwalu ma być Olivier Friljić, reżyser kontrowersyjnej „Klątwy” na podstawie Stanisława Wyspiańskiego, której premierę odwołano w Starym Teatrze w Krakowie.

Władze Poznania zareagowały

- W artykule 6 ustawy zasadniczej znajdujemy zapis mówiący o tym, że Państwo musi stwarzać warunki do upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury. Władze mają ponadto obowiązek zachowania bezstronności w sprawach dotyczących przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych oraz zapewnienia swobody ich wyrażania w życiu publicznym – pisze do ministra Jaśkowiak.

Prezydent Poznania podkreśla, że miasto jest otwarte na ludzi o różnym światopoglądzie, i przypomina ministrowi, że Poznań wspierał finansowo również takie wydarzenia, jak jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, Wigilijna Tytka czy Misterium Męki Pańskiej, często współpracując przy tym z Caritas, parafiami i zakonami.

Jaśkowiak dodaje, że obecność i rola Olivera Frljića przy tegorocznej edycji festiwalu była od początku znana.

- Stoję na stanowisku, że istotną i bezsporną rolą każdego artysty jest spoglądanie na zastany świat z dystansu, a także komentowanie otaczającej rzeczywistości w sposób nieoczywisty. Co więcej - wzbudzanie emocji i poruszenia u odbiorców – podkreśla Jaśkowiak.

Na koniec prezydent Poznania zaprasza ministra Glińskiego do teatru, aby wspólnie obejrzeć „Klątwę” i wyrobić sobie zdanie na temat osoby Frljića. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • prawnik, 2017-04-14 21:38:12

    Pan prezydent zanim będzie wypisywał takie listy powinien poznać prawo. Bardzo polecam, ułatwia życie. W tej sytuacji adekwatny będzie ust. 3 art. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2012 r. poz. 406, t.j., z późn. zm.). Pozdrawiam....  rozwiń