PARTNER PORTALU
 • BGK

Maluch plus 2017: Dotacje na żłobki, kluby dziecięce i dla dziennych opiekunów

 • MN    21 listopada 2016 - 13:42
Maluch plus 2017: Dotacje na żłobki, kluby dziecięce i dla dziennych opiekunów
Łącznie do rozdysponowania jest 151 mln zł. (fot. fotolia)

• Maluch plus 2017 to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.
• Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej argumentuje, że konieczne jest podejmowanie kolejnych działań prowadzących do zwiększenia liczby instytucji i miejsc opieki.
• Nowością w tegorocznej edycji konkursu jest możliwość ubiegania się o dotację podmiotów niegminnych na tworzenie miejsc opieki.
MRPiPS ogłosiło konkurs, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie nawet do 80 proc. kosztów projektu. Łącznie do rozdysponowania jest 151 mln zł. Nowością jest moduł 4 skierowany do podmiotów niegminnych, w ramach którego można się ubiegać o dofinansowanie do tworzenia nowych miejsc opieki, a nie tylko - jak dotychczas - do funkcjonowania miejsc.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Program skierowany jest do gmin, osób fizycznych, osób prawnych (w tym uczelni) i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej:

- dla gmin (moduł 1);

- dla gmin, które utworzyły miejsca z udziałem programu „Maluch” oraz dla podmiotów niegminnych (moduł 2);

- dla uczelni i podmiotów współpracujących z uczelniami (moduł 3);

- dla podmiotów niegminnych (moduł 4).

Na co można otrzymać dotację?

W ramach modułu 1 na utworzenie w 2017 r. nowych miejsc opieki i zapewnienie ich funkcjonowania.

Pieniądze w ramach modułu 2 można otrzymać na utrzymanie miejsc opieki utworzonych przez gminy z udziałem programu „Maluch”, jak i utrzymanie miejsc opieki utworzonych przez podmioty niegminne, pod warunkiem pomniejszenia opłaty ponoszonej przez rodziców o kwotę przyznanej dotacji.

Dla modułu 3 – utworzenie w 2017 r. nowych miejsc opieki dla dzieci studentów, doktorantów oraz osób zatrudnionych przez uczelnię lub wykonujących zadania na rzecz uczelni i zapewnienie ich funkcjonowania, pod warunkiem pomniejszenia opłaty ponoszonej przez rodziców o kwotę przyznanej dotacji.

Nowość, czyli moduł 4, pozwala pozyskać środki na utworzenie w 2017 r. nowych miejsc opieki i zapewnienie ich funkcjonowania, pod warunkiem pomniejszenia opłaty ponoszonej przez rodziców o kwotę przyznanej dotacji.

Jak ubiegać się o dofinansowanie?

Aby zgłosić się do programu należy wypełnić odpowiedni formularz oferty, które można znaleźć na stronie mpips.gov.pl. Oferty należy składać do 9 grudnia, za wyjątkiem modułu 1, dla którego ostateczny termin zgłoszeń ustalono na 16 grudnia.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (8)

 • Mon, 2017-12-08 19:47:50

  A co w przypadku, gdy żłobek powinien zwracać dotacje rodzcom, a tego nie robi? Można to gdzieś zgłosić? Co z tym zrobić? Tym bardziej, że ten żłobek juz miał raz odebrane dofinansowanie, przez to ze sie z niego nie rozliczal z rodzicami.
 • Podwyżka, 2017-12-08 13:52:12

  Do mame: Mnie podnieśli o 250zl i w styczniu 850zl za żłobek . Nie mam z kim zostawić małej bo pracować muszę a babcia przed 80tka
 • mame, 2017-09-18 14:54:07

  szkoda tylko że to jest dopłata dla prywatnego przedsiębiorcy prowadzącego żłobek a nie dla rodzica. Ja tylko będę musiała odkiblować w kolejce po pieniążki żeby mi się budżet nie posypał po tym jak żłobek podniósł opłatę o ... uwaga niespodzianka 400 złotych od września 2017. ...  rozwiń