PARTNER PORTALU
 • BGK

Manifestacja KOD. Jacek Jaśkowiak: Musimy pokazać reszcie Polski, że Poznań to wolne miasto

 • PAP/JS    15 kwietnia 2016 - 22:25
Manifestacja KOD. Jacek Jaśkowiak: Musimy pokazać reszcie Polski, że Poznań to wolne miasto

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił, że na Poznaniu, miejscu początków polskiej państwowości, ciąży szczególna odpowiedzialność (fot.poznaniacy.org)

• Setki osób uczestniczyły w piątek (15 kwietnia) wieczorem na poznańskim Placu Wolności w antyrządowej manifestacji KOD.
• Wśród obecnych byli liderzy polityczni i działacze opozycyjni z czasów PRL, w tym Bogdan Borusewicz, Ryszard Petru, Henryk Wujec i Henryka Krzywonos.
• W trakcie spotkania podkreślano, że w kraju pod rządami PiS zagrożona jest demokracja, zaś obecne władze chcą - inaczej niż Mieszko I 1050 lat temu - wyprowadzić Polskę z Europy.
Obecni na manifestacji Komitetu Obrony Demokracji politycy partii opozycyjnych brali udział  w obradach Zgromadzenia Narodowego, zwołanego w Poznaniu w związku z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski.

Henryk i Ludwika Wujcowie przekonywali, że KOD, podobnie jak Komitet Obrony Robotników, to ruch społeczny łączący ludzi o różnych poglądach, ale występujących w obronie wartości. Zachęcali do działania razem, podkreślając, że demokracja w Polsce jest zagrożona. "Działając razem, pokonamy to całe zło. Mogę państwu obiecać, że zawsze, gdy z żoną bierzemy się do jakiejś ważnej sprawy, to wygrywamy" - powiedział Henryk Wujec.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) dziękował przybyłym za obecność, mimo padającego w piątek w Poznaniu deszczu.

"Przed protestami nikt nas nie powstrzyma dopóki będzie zagrożone prawo, dopóki będzie zagrożona praworządność. Bez waszego wsparcia, bez tego, że wychodzicie na place i na ulice, w parlamencie bylibyśmy bezsilni. Z wami - zwyciężymy!" - mówił.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru namawiał zebranych do lepszego organizowania się. "Nas jest więcej, tylko my wciąż jesteśmy niezorganizowani. Musi to być ponadpartyjnie, ponad podziałami" - powiedział.

"Nie możemy spokojnie patrzeć, jak naszej młodej ojczyźnie wybijane są zęby. PiS osłabia naszą ojczyznę od pięciu miesięcy. Dzisiaj prezydent Andrzej Duda, na 1050-lecie chrztu Polski, mówił o potrzebie przestrzegania prawa. To skandal! Jak on śmiał!" - dodał Petru.

Czytaj też: 1050 rocznica Chrztu Polski: Już Mieszko chciał do Europy

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił, że na Poznaniu, miejscu początków polskiej państwowości, ciąży szczególna odpowiedzialność. "Musimy pokazać reszcie Polski, że Poznań to wolne miasto, w którym szanujemy europejskie tradycje" - powiedział.

"Przez 1050 lat Europa się rozwijała i rozwijała się Polska. Największa tragedia naszego kraju wynikała z tego, że w pewnym momencie rządzący Polską doszli do wniosku, że Polska będzie rozwijać się inaczej. Nie będziemy podążali za tym, co robi Europa" - dodał Jaśkowiak.

Przemówienia polityków i działaczy opozycyjnych z czasów PRL przerywały okrzyki: "Precz z kaczyzmem!", "Duda precz!", "Konstytucja!".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (15)

 • staryszofer, 2016-04-19 09:37:22

  Jak tam z remontami dróg mości gospodarzu m. Poznania? Pewnikiem nie masz czasu ani głowy na takie głupstwa jak drogi miejskie.
 • obs1248, 2016-04-19 09:20:31

  Rzeczywiście "mądry" ten szef(?)grajdołu. MY PYRY z dziada pradziada mamy w głębokim poważaniu glyndolynie jegu i reszty nygusów.
 • dajan55, 2016-04-18 15:03:15

  Do wrecie: Ależ nie - ginęli przez takich jak pis !!!.