PARTNER PORTALU
  • BGK

Manifestacje 13 grudnia, Kaczyński: To wezwanie o charakterze antypaństwowym

  • PAP/AT    13 grudnia 2016 - 10:08
Manifestacje 13 grudnia, Kaczyński: To wezwanie o charakterze antypaństwowym
Nie przygotowuję stanu wojennego - mówi prezes PiS (Jarosław Kaczyński, fot.Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

• Według Jarosława Kaczyńskiego nawoływanie opozycji do buntu wobec władzy to wezwanie o charakterze antypaństwowym.
• To jest wzywanie do popełnienia przestępstwa - stwierdza.
• Prezes PiS uważa, że przyczyną jest obawa przed odpowiedzialnością za to, co działo się w ciągu ostatnich ośmiu lat.
W radiowej Trójce Kaczyński był pytany o to, że w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego opozycja organizuje w Warszawie marsz spod dawnej siedziby KC PZPR pod siedzibę PiS, a "lider KOD twierdzi, że chce pokazać symboliczną jedność między tamtymi rządami a obecnymi".

"No cóż, to są opary absurdu, coś co jest między chorobą, wiadomo jaką, a jakąś burleską. Inaczej tego określić się nie da" - powiedział szef PiS. "Czyli pan prezes nie przygotowuje na razie stanu wojennego" - zażartował prowadzący rozmowę. "Nie przygotowuję stanu wojennego" - odpowiedział Kaczyński.

"Natomiast ta retoryka oczywiście czemuś służy. Służy stworzeniu czegoś, co już raz zostało stworzone, no z pewnym sukcesem, to znaczy wrażaniu, że w Polsce dzieją się jakieś straszne rzeczy, chociaż nic się nie dzieje" - dodał Kaczyński. Jak mówił, 2006 "był najspokojniejszym rokiem po 1989 r. w Polsce, a jednocześnie bardzo wielu Polaków było święcie przekonanych, że dzieje się wiele rzeczy bardzo, bardzo niedobrych, i że jest to rok bardzo niespokojny".

"Dzisiaj przeciętny obywatel widzi rzeczywistość poprzez telewizję, dzisiaj też w poważnej mierze także przez internet i to trochę zmienia sytuację, w 2006 r. jeszcze tego nie było. I w ten sposób można było stworzyć sytuację, która nie miała nic wspólnego z faktami, zupełnie odrzucić sferę faktów i przekonać, no wielu obywateli, bo dalece nie wszystkich, że Polska jest krajem, w którym nadużywa się władzy, w którym łamie się prawa obywateli etc., etc." - powiedział prezes PiS.

Został też zapytany o to, że do udziału we wtorkowym marszu wzywają nie tylko działacze KOD, ale także przywódcy PO, czy Nowoczesnej, którzy podpisali się pod apelem "Stop dewastacji państwa" i "mówią, że PiS ogranicza swobody demokratyczne".

Czytaj tez: Błaszczak: Prezydenci miast będą tłumaczyć się wojewodom

"Oni poszli jeszcze dużo dalej. Oni stwierdzili, że wojsko, policja, wymiar sprawiedliwości, czyli państwo, to twarde państwo, to tradycyjne państwo, tradycyjny aparat państwowy, powinno się wobec władzy zbuntować, powinno być nieposłuszne, czyli w istocie powinno dojść do buntu. No to jest wezwanie o charakterze antypaństwowym i w gruncie rzeczy mamy tutaj do czynienia z przestępstwem. To jest wzywanie do popełnienia przestępstwa. Skąd ta panika, skąd ta determinacja?" - pytał Kaczyński. Według niego, przyczyną jest "obawa przed odpowiedzialnością za to, co działo się w ciągu ostatnich ośmiu lat".

"Ważna jest obawa przed tym co powoli, chociaż według mnie zbyt wolno, następuje, tzn. przed likwidacją tego mechanizmu podziału dóbr, mechanizmu, w którym pewna grupa była ogromnie uprzywilejowana. I jedni w ramach tych przywilejów brali ogromne sumy, idące w setki milionów złotych, a nawet w miliardy; sądzę, że będzie można pokazać tego rodzaju przykłady, np. udzielania zupełnie nieuzasadnionych kredytów i takie wielkie operacje finansowe zmierzające do tego, żeby po prostu pewna grupa ludzi już bardzo, bardzo bogatych, jeszcze dodatkowo zarobiła" - powiedział szef PiS.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • nicdodać, 2016-12-14 13:18:43

    Do dudada: Jak przeczytasz i ZROZUMIESZ wszystko co mówi Kaczyński, to wtedy napisz parę słów komentarza, miast wypociny z kosmosu.
  • dudada, 2016-12-14 10:31:42

    Prezio nie załapał się na przywileje poza kotem i bredzi o swoim wirtualnym świecie nie znając tego co dla Polaków jest codziennością : praca, dzieci, problemy zdrowotne ....On może opowiadać o kosmosie i innych bzdetach dla swoich Misiewiczów i spółka