PARTNER PORTALU
 • BGK

Mańka: Hanna Gronkiewicz-Waltz popełniła błąd nie wyjaśniając afery związanej z nieruchomościami

 • PAP/AT    2 października 2017 - 07:59
Mańka: Hanna Gronkiewicz-Waltz popełniła błąd nie wyjaśniając afery związanej z nieruchomościami
Gronkiewicz-Waltz w wyborach samorządowych kandydować nie będzie - powiedział Roman Mańka (Hanna Gronkiewicz-Walt, fot.facebook)

Hanna Gronkiewicz-Waltz stosuje taką politykę chowania się i uciekania. To jest polityka tchórzowska, defensywna, destruktywna i niemająca wiele wspólnego z obywatelskością i demokracją - powiedział pisarz i publicysta Roman Mańka.
• Hanna Gronkiewicz-Waltz przeżywa poważny wizerunkowy kryzys i nie potrafi sobie z tym poradzić - powiedział Roman Mańka.

• Jego zdaniem prezydent stolicy popełniła wielki błąd unikając wyjaśnień kulis afery związanej z zarządzaniem nieruchomościami w Warszawie.

• Stosuje taką politykę chowania się i uciekania. To jest polityka tchórzowska - dodał.

"Hanna Gronkiewicz-Waltz przeżywa poważny wizerunkowy kryzys i nie potrafi sobie z tym poradzić" - uważa Roman Mańka. Jego zdaniem prezydent Warszawy nie ma w swoim otoczeniu dobrych fachowców od marketingu, "żeby jej doradzili ewentualne pozytywne posunięcia".

"Jest mało transparentna, mało przejrzysta, nie potrafi wytłumaczyć się z afer, które w Warszawie miały miejsce. Stosuje taką politykę chowania się i uciekania. To jest polityka tchórzowska, defensywna, destruktywna i niemająca wiele wspólnego z obywatelskością i demokracją" - ocenił Mańka.

15 września Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. zł; chodzi o grzywny - wraz z odsetkami - jakie nałożyła na nią komisja weryfikacyjna za niestawiennictwo na czterech rozprawach dotyczących nieruchomości: Twarda 8 i 10, Chmielna 70 i Sienna 29.

Czytaj też: Nie ma szans, by prezydent Warszawy oczyściła swój wizerunek

Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego podpisał przewodniczący komisji weryfikacyjnej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Wezwania do dobrowolnego uiszczenia grzywny prezydent Warszawy doręczono - w dwóch pierwszych sprawach - 1 sierpnia, w dwóch kolejnych - 11. Z kolei 11 września - jak wynika z informacji - przewodniczący komisji wystąpił z wnioskiem w wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Prezydent Warszawy odmawia stawiennictwa przed komisją jako strona postępowań, argumentując, że komisja jest niekonstytucyjna. Odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Złożyła też wniosek do NSA o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. Jak uzasadniała, w Polsce są obecnie dwa organy do spraw reprywatyzacyjnych - komisja oraz prezydent miasta - i w związku z tym nie ma możliwości, by prezydent był stroną w komisji.

Roman Mańka jest zdania, że prezydent Warszawy popełniła wielki błąd nie wyjaśniając mieszkańcom Warszawy kulis afery związanej z zarządzaniem nieruchomościami. "Warszawiacy mają do tego wyjaśnienia demokratyczne prawo. Niezależnie od tego jak pani prezydent ocenia komisję do spraw reprywatyzacji - czy ona jest konstytucyjna czy nie. A na marginesie powiem, że choć jest profesorem prawa, to nie ma możliwości stwierdzania, co jest konstytucyjne, a co nie, od tego są inne instytucje. Brakuje jej po prostu odwagi, aby być przejrzystą, transparentną i spojrzeć mieszkańcom Warszawy prosto w oczy" - przekonywał Roman Mańka.

Czytaj też: Hanna Gronkiewicz Waltz problemem dla PO podczas wyborów

Publicysta jest przekonany, że wizerunkowy kryzys Hanny Gronkiewicz-Waltz może poważnie zaszkodzić Platformie Obywatelskiej. Jak tłumaczył: "Skoro jest prezydentem z nadania Platformy Obywatelskiej, to siłą rzeczy wpływa na kandydatów, których Platforma może wystawić. Wiemy, że w przyszłorocznych wyborach samorządowych kandydować nie będzie, ale to nie zmienia postaci rzeczy, że jest kojarzona z Platformą Obywatelską i że jej winy, grzechy, sprawy, których nie załatwiła albo nie dopilnowała, idą na konto Platformy Obywatelskiej".

Publicysta wspomniał także o kwestii związanej z grzywnami, które na Hannę Gronkiewicz-Waltz nałożyła komisja weryfikacyjna. Jego zdaniem: "Próba przerzucenia kosztów kar związanych z niestawianiem się przed komisją w sprawie reprywatyzacji na mieszkańców Warszawy jest po prostu skandalem. Pokazuje arogancję władzy i jest czymś niedopuszczalnym. Te kary powinna Hanna Gronkiewicz-Waltz po prostu dobrowolnie zapłacić sama".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.