PARTNER PORTALU
  • BGK

Marcin Horała: Mam nadzieję, że sejmowe prace nad zmianami w prawie wyborczym zakończą się w tym roku

  • PAP/JS    2 grudnia 2017 - 08:14
Marcin Horała: Mam nadzieję, że sejmowe prace nad zmianami w prawie wyborczym zakończą się w tym roku
Według Horały Sejm zajmie się projektem prawdopodobnie podczas posiedzenia zaplanowanego w dniach 12-15 grudnia. (facebook)

Wiceszef sejmowej komisji nadzwyczajnej Marcin Horała (PiS) wyraził nadzieję, że sejmowe prace nad projektem zmian m.in. w prawie wyborczym zakończą się jeszcze w tym roku. Nie wykluczył, że zgłoszona zostanie poprawka zakładająca wydłużenie kadencji władz samorządowych do pięciu lub sześciu lat.
Sejmowa komisja nadzwyczajna od wtorku (28 listopada) pracuje nad projektem PiS mającym na celu "zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych"; zakłada on m.in. zmiany w Kodeksie wyborczym. Kolejne posiedzenie komisji zaplanowano na poniedziałek na godz. 10.

Wiceszef komisji nadzwyczajnej poinformował, że podczas prac komisji zgłoszona zostanie m.in. poprawka mówiąca o tym, że "komisarze wyborczy mają być bezpartyjni i apolityczni".

Poseł zapewnił również, że przewidziana w projekcie propozycja dotycząca wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach nie dotyczy kadencji już odbytych. "Nie jest naszą intencją, żeby dwukadencyjność w samorządach była wprowadzona wstecz. Naszą intencją jest to, żeby nie liczyć już tych odbytych kadencji" - zapewnił.

Według Horały Sejm zajmie się projektem prawdopodobnie podczas posiedzenia zaplanowanego w dniach 12-15 grudnia. "Mam głęboką nadzieję, że sprawy uda się w tym roku w Sejmie przeprowadzić" - powiedział.

Wiceszef komisji nie wykluczył, że zostanie zgłoszona poprawka zakładająca wydłużenie kadencji władz samorządowych do pięciu lub sześciu lat. "Jest parę spraw, nad którymi jeszcze myślimy i które odłożyliśmy - wśród nich wydłużenie kadencji władz samorządowych na wszystkich szczeblach do 5 lub 6 lat" - powiedział.

Projekt PiS wprowadza zmiany w Kodeksie wyborczym oraz trzech ustawach regulujących funkcjonowanie samorządów: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Zmiany w Kodeksie wyborczym obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych; komisarze wojewódzcy dokonać mają w terminie 3 miesięcy od wejścia ustawy w życie podziału gminy, powiatu, województwa na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa (obecnie podziału takiego dokonują władze samorządowe).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Zainteresowany, 2017-12-02 12:53:18

    6 lat to za długo. Wtedy lepiej już zrobić trzy kadencję po 4 lata. Moim zdaniem albo dwie kadencję po 5 lat, albo trzy kadencję po 4 lata.
  • samorządowiec , 2017-12-02 09:33:04

    Spróbujcie od 4 -lat ,jest to dostatecznie długi czas aby sprawdzić czy Wójt nadaje się na drugą kadencję ,czy nie .Dłuższe kadencje będą tylko męczarnią dla wybranego i wyborców -zresztą to zawsze można zmienić i nie jest najważniejsze .Wprowadzenie dwu kadencyjności we wszystkich organach władzy b...yłoby idealnym rozwiązaniem i do tego należy dążyć .....  rozwiń