PARTNER PORTALU
 • BGK

Marcin Krupa, prezydent Katowic o deklaracji ws. uchodźców: "Mam taką zasadę, że ...."

 • PAP/KDS    1 lipca 2017 - 21:48
Marcin Krupa, prezydent Katowic o deklaracji ws. uchodźców: "Mam taką zasadę, że ...."
Marcin Krupa, prezydent Katowic (fot. facebook. com Marcin Krupa)

Mam taką zasadę, że nie podpisuję deklaracji, w tworzeniu których nie uczestniczyłem - lub których ze mną nie konsultowano - tak Marcin Krupa, prezydent Katowic odniósł się do podpisanej w piątek w Gdańsku deklaracji o współdziałaniu w dziedzinie migracji. W piątek (20 czerwca) swój podpis pod dokumentem złożyli pozostali prezydenci Unii Metropolii Polskich. Jego podpisu zabrakło, bo był w delegacji.
O podpisaniu deklaracji poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej towarzyszącej odbywającej się w Gdańsku konferencji "Miasta integrujące. Integracja = bezpieczeństwo". Jej sygnatariusze zadeklarowali m.in. "otwartość i wolę partnerskiej współpracy z administracją rządową, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnymi w zakresie tworzenia i wdrażania polskiej polityki migracyjnej, opartej o zarządzaniu bezpiecznymi migracjami".

"Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców" - napisano w dokumencie sygnowanym przez prezydentów Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Prezydenci tych miast oceniają, że "migracje to procesy dynamiczne, powszechne i - jak pokazuje historia świata - nieuniknione, a w kontekście sytuacji społeczno-demograficznej Polski - wręcz korzystne". "Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, co pomoże rozwijać nasze miasta, czynić je bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi" - napisali.

Czytaj więcej: Świętokrzyski radny chce przyjąć uchodźców z Syrii. Błaszczak: proponuję, żeby przyjął rodzinę czeczeńską

Zadeklarowali także współdziałanie miast poprzez "wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, w celu zapewnienia wysokiej jakości życia wszystkim mieszkańcom, w duchu solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę, którą tworzymy wraz z migrantami". W deklaracji poinformowano także o powołaniu zespołu roboczego ds. migracji i integracji, wspieranego wiedzą Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) oraz Biura Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

W piątek zastrzeżono, że pod deklaracją nie podpisał się jeszcze prezydent Katowic, przebywający w zagranicznej delegacji.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (9)

 • pis, 2017-07-03 16:38:21

  Są ważniejsze rzeczy do podpisania niż uzgodnienia które nigdy nie dojdą do skutku brawo krupa
 • wiki, 2017-07-03 15:57:40

  Liczą się czyny a nie jakieś tam podpisy są ważne rzeczy na śląsku które czekają na podpisanie
 • Głąb J, 2017-07-03 15:56:06

  Dobrze zrobił odcinając się od tego lewactwa