PARTNER PORTALU
  • BGK

Marcin Witko: Dwukadencyjność w samorządach pozwoli na odważne, niepopularne decyzje

  • Michał Nowak    1 lutego 2017 - 14:00
Marcin Witko: Dwukadencyjność w samorządach pozwoli na odważne, niepopularne decyzje
Marcin Witko jest prezydentem Tomaszowa Mazowieckiego z ramienia PiS od 2014 roku. (fot. Facebook)

• Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, jest za ograniczeniem kadencji wśród wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

• Nie jest natomiast zwolennikiem tego samego podejścia w radach gmin, Sejmie i Senacie.

• Uważa też, że referendum ws. ograniczenia kadencji jest kiepskim pomysłem.
Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, podkreśla w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl, że dwie 5-letnie kadencje dla wójtów, burmistrzów i prezydentów są dobrym rozwiązaniem, ale co do wprowadzenia kadencji wśród radnych oraz posłów i senatorów uważa, że nie należy zbyt daleko ograniczać praw wyborców.

- Wolałbym, żeby to była jednak jak najmniejsza ingerencja w prawa wyborców - mówi Witko i dodaje: - Dwie 5-letnie kadencje wystarczą, żeby wprowadzić te rozwiązania, które jako samorządowiec chce się wprowadzić. Później następcy i tak nie będą mieli specjalnie odwrotu, żeby kombinować i robić coś innego, tylko będą musieli te rzeczy kontynuować. Natomiast myślę, że jedna kadencja 4- czy nawet 5-letnia to jest za krótki czas, żeby takie działania w perspektywie wieloletniej podejmować - twierdzi samorządowiec.

Jak podkreśla, jest wiele argumentów, żeby prezydentura trwała 10 lat. Uważa, że tacy prezydenci, wójtowie i burmistrzowie nie będą musieli się hamować przy pewnych decyzjach, aby zadbać o wygraną w kolejnych wyborach i przez to wstrzymywać podejmowanie jakichś ważnych, choć niepopularnych decyzji. 

Czytaj też: Zdanowska, Krzystek, Adamowicz, Wiśniewski, Kubicki: tak dla referendum ws. ordynacji wyborczej

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego nie jest też zwolennikiem referendum ws. ograniczenia kadencji. - Nie jestem pewien czy referendum jest potrzebne. Gdybyśmy w Polsce mieli sytuację wysokiej frekwencji, co najmniej 50 plus 1, to byłoby dobrze. Natomiast wiemy, że w referendach bierze udział tylko ułamek społeczeństwa. Trzeba też pamiętać, że nie zawsze odwoływanie się do głosu społeczeństwa musi być rozwiązaniem optymalnym - podkreśla.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.