PARTNER PORTALU
  • BGK

Marek Kuchciński Honorowym Obywatelem Przemyśla

  • PAP/JS    12 kwietnia 2018 - 22:57
Marek Kuchciński Honorowym Obywatelem Przemyśla
Przemyśl to rodzinne miasto Kuchcińskiego. (Marek Kuchciński, fot.marekkuchcinski.pl)

Przemyscy radni miejscy nadali podczas nadzwyczajnej sesji tytuł Honorowego Obywatela miasta marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, czworo było przeciwnych, jeden radny wstrzymał się od głosu. Przemyśl to rodzinne miasto Kuchcińskiego.
Marszałek Sejmu napisał na Twitterze, że to dla niego wielki zaszczyt i wyjątkowe zobowiązanie. "W czasach, gdy honor staje się wartością deficytową, mój rodzinny Przemyśl nadaje mi tytuł Honorowego Obywatela. Dziękuję" - napisał Kuchciński.

W uzasadnieniu uchwały radni Przemyśla przypomnieli, że Kuchciński, sprawując funkcją marszałka Sejmu, jest zgodnie z konstytucją, druga osobą w kraju.

"W ponad tysiącletniej historii naszego Wolnego Królewskiego Miasta nie było Przemyślanina na tak wysokim stanowisku. Uhonorowanie tytułem Honorowego Obywatela naszego Miasta, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczpospolitej, Przemyślanina - Marszałka Sejmu jest więc w pełni uzasadnione" - czytamy w uchwale.

Z wnioskiem o nadanie Kuchcińskiemu tytułu Honorowego Obywatela Przemyśla wystąpili członkowie byłego Przemyskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", którego współzałożycielem był marszałek Sejmu.

W załączonym do uchwały życiorysie Kuchcińskiego przypomniano m.in., że w latach 80. organizował w Przemyślu środowisko Kultury Niezależnej. Wydawał i współredagował kwartalnik "Strych Kulturalny". Współorganizował Dni Kultury Chrześcijańskiej w Przemyślu oraz międzynarodowe wystawy plastyczne "Człowiek - Bóg - Świat". Kuchciński działał też w niezależnym ruchu Solidarności Chłopskiej - był m.in. członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników. W 1985 r. była aresztowany za działalność opozycyjną.

Był współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w województwie przemyskim, a w latach 1990-1992 był członkiem Krajowego Komitetu Obywatelskiego "S" przy Lechu Wałęsie.

Od 1990 r. do 1999 r. należał do Porozumienia Centrum, kierując organizacją w województwie przemyskim. W latach 1994-1999 był radnym miejskim Przemyśla, a następnie wicewojewodą podkarpackim.

Od 2001 r. nieprzerwanie sprawuje mandat posła na Sejm kolejnych kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. 12 listopada 2015 r. objął funkcję marszałka Sejmu.

Kuchciński jest żonaty, ma troje dzieci. Skończył Policealne Studium Ogrodnicze. Był współwłaścicielem rodzinnego gospodarstwa ogrodniczego w Przemyślu. Jest znanym miłośnikiem przyrody. Lubi górskie wędrówki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.