PARTNER PORTALU
 • BGK

Marek Sowa krytykuje obniżenie pensji w samorządzie

 • GP    17 maja 2018 - 09:57
Marek Sowa krytykuje obniżenie pensji w samorządzie
Marek Sowa w latach 2010-2015 był marszałkiem małopolski. Obecnie jest posłem Nowoczesnej (fot. twitter.com/Nowoczesna)

Politycy opozycji podkreślają, że obniżenie płac w samorządach to "decyzja skandaliczna" i próba przykrycia sprawy nagród dla polityków PiS w rządzie.
Poseł Nowoczesnej i były samorządowiec, Marek Sowa skomentował sytuację, która od dwóch dni rozpala samorządy w całej Polsce, czyli obniżenie uposażeń urzędników gmin, powiatów, miast i województw. Tę decyzję podjęła Rada Ministrów we wtorek (15 maja).

Sowa nie ukrywa, że jest wzburzony podjętą inicjatywą.

- Obniżki pensji samorządowców uważam za decyzję skandaliczną, szkodliwą społecznie, pokazującą, że Prawo i Sprawiedliwość za wszelką cenę stara się odwrócić uwagę od sytuacji związanej z nielegalnymi wypłatami wynagrodzeń dla ministrów - stwierdził w Polskim Radiu w czwartek Sowa.

Temat obniżek pensji dla samorządowców zdominował też debatę podsumowującą kadencję 2014-2018 na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Kongres zakończył się w środę 16 maja, zebrani w Międzynarodowym Centrum Kongresowym akcentowali swoje oburzenie wynikające z posunięcia Rady Ministrów.

Więcej o płacach samorządowców przeczytasz tutaj.

Do tematu odnosił się także goszczący w Katowicach wicepremier Jarosław Gowin.

Opozycja łączy obcięcie pensji z nagrodami dla ministrów, które rozgrzewały życie polityczne Polski na przełomie marca i kwietnia. Poseł Sowa zaznaczał, że nadal nie są wyjaśnione wszystkie okoliczności nagród, które przyznano w ramach rządu Beaty Szydło. Sowa pytał nawet, czy nie doszło do złamania prawa.

- W przypadku premii wypłaconej Beacie Szydło wręcz wydaje mi się, że pieniądze zostały ukradzione z budżetu - mówił w czwartek były marszałek małopolski. Opiera to stwierdzenie na braku uzasadnienia dla nagród dla byłej premier i ministrów. Jak określają przepisy, nagrody powinny być przyznawane za konkretne osiągnięcia w ramach pełnionych obowiązków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • ocena z Bieszczad, 2018-05-17 19:57:22

  patologia to dawanie 500 + a zabiera się nam na ten cel 620 zł PiS = PZPR to komuniści
 • starik poznański, 2018-05-17 16:48:36

  Uważam, że Rada Ministrów bardzo dobrze zrobiła obniżając pensje. Przecież są patologie, że Wójt małej gminy zarabia dwa razy więcej od Burmistrza dużej gminy i jakoś to do tej pory nikt nie potrafił uregulować takich spraw. Samorządowcy wiedzieli o takich sprawach i siedzieli cicho. Nie powinni się... powoływać na otrzymane przez ministrów nagrody, bo zostały zwrócone. Dodam, że nie należę do żadnej partii, a wypowiadam się wyłącznie sam obserwując to co się dzieje.  rozwiń