PARTNER PORTALU
 • BGK

Mariusz Błaszczak: Na służbach państwowych można polegać. Na samorządach nie

 • PAP/AT    20 października 2017 - 10:50
Mariusz Błaszczak: Na służbach państwowych można polegać. Na samorządach nie
Niektóre z samorządów stanęły na wysokości zadania, inne - nie - powiedział szef MSWiA (Mariusz Błaszczak, fot. mswia.gov.pl)

Podczas nawałnic sprawdziła się straż pożarna - zarówno państwowa, jak i ochotnicza. Problem pojawia się w sytuacji samorządów - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
• Na służbach państwowych, w szczególności na straży pożarnej można polegać - powiedział Błaszczak, oceniając działania podejmowane w związku z nawałnicami, które w sierpniu przeszły przez Polskę.

• Dodał, że problem leży w samorządach.

• Zaznaczył, że często brak im profesjonalizmu i odpowiedzialności.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób. Poszkodowanych było 62, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych wynika, że straty wyniosły 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

We wrześniu powstał międzyresortowy zespół pod kierownictwem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, który przygotował rekomendacje na rzecz poprawienia systemu powiadamiania i reagowania.

O wyniki prac zespołu Błaszczak pytany był w radiowej Jedynce. Minister wskazywał, że podczas nawałnic sprawdziła się straż pożarna - zarówno państwowa, jak i ochotnicza. "Problem pojawia się w sytuacji samorządów, oczywiście nie wszystkich" - zaznaczył.

Czytaj też: Bochenek: Odbudowa regionów po nawałnicach będzie trwać latami

W ocenie ministra, niektóre z samorządów "stanęły na wysokości zadania", inne - nie. "Bardzo charakterystyczny jest przykład powiatu chojnickiego. To w powiecie chojnickim, urzędnik starosty powiatowego - tam rządzi koalicja z Platformą Obywatelską związana (...) - zamknął urząd, wyłączył komputery w przeddzień nawałnicy, która przyniosła swoje tragiczne żniwo" - mówił.

Według Błaszczaka, urzędnik ten zignorował zapowiedź załamania pogody, otrzymaną z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "To jest istotą - podejście. Brak profesjonalizmu, brak odpowiedzialności" - ocenił.

Zaznaczył jednocześnie, że na służbach państwowych, w szczególności na straży pożarnej można polegać, na samorządach - nie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (11)

 • kejt, 2017-11-16 11:48:17

  Biedny minister podnóżek starego tetryka
 • MP, 2017-11-13 21:10:22

  panie błaszczaku, każde pańskie słowo jest zapamiętywane i będzie rozliczone „do spodu”. Jest pan jeszcze młody, co będzie jak zabraknie prezesa? Kto da schronienie? Faszyści?
 • wieloletni burmistrz, 2017-11-08 17:10:43

  Szanowny Panie ministrze czuję się obrażony Pana wypowiedzią że na samorządach nie można polegać! Pan się myli lub mówił Pan to w głębokim śnie ! Tylko na nas Polacy jeszcze mogą polegać!