PARTNER PORTALU
 • BGK

Mariusz Błaszczak: Szacujemy straty, wystąpimy do Funduszu Solidarności UE

 • PAP/JS    22 sierpnia 2017 - 16:45
Mariusz Błaszczak: Szacujemy straty, wystąpimy do Funduszu Solidarności UE
Minister odebrał we wtorek (22 sierpnia) raporty nt. aktualnej sytuacji związanej z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym przez nawałnice (fot. pixabay.com)

Po oszacowaniu strat związanych z nawałnicami, co ma nastąpić do końca sierpnia, Polska wystąpi do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej ws. wsparcia związanego z usuwaniem skutków gwałtownych burz – poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
• Jak poinformował, do końca wtorku wojewodowie zgłoszą rozszerzenie listy gmin do rozporządzenia, które dotyczy uproszczeń związanych z odbudową budynków, które zostały zniszczone podczas nawałnicy

• "Jeżeli miałbym uwagi, to bardziej są to uwagi skierowane do tych, którzy są odpowiedzialni za organizowanie zespołów, centrów zarządzania kryzysowego na poziomie gmin i powiatów. Nie zawsze to wszystko było przeprowadzane, tak jak przeprowadzane być powinno" - powiedział minister.

Minister odebrał we wtorek (22 sierpnia) raporty nt. aktualnej sytuacji związanej z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym przez nawałnice. W wideokonferencji uczestniczyli wojewodowie oraz komendanci wojewódzcy PSP z trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, które najbardziej ucierpiały w wyniku niedawnych nawałnic.

Na briefingu Błaszczak poinformował, że oszacowano straty w około 50 proc. budynków, które ucierpiały. Podkreślił, że akcja ratunkowa jest skoncentrowana na usuwaniu skutków nawałnic i że pracują komisje, które szacują straty. "Wojewodowie mówili, że w okolicach 50 proc. wskazanych budynków szacunki zostały dokonane. O kwotach jeszcze nie rozmawialiśmy. To jest etap zbyt wstępny" - powiedział Błaszczak.

Jak poinformował, do końca wtorku wojewodowie zgłoszą rozszerzenie listy gmin do rozporządzenia, które dotyczy uproszczeń związanych z odbudową budynków, które zostały zniszczone podczas nawałnicy. Dodał, że w środę takie rozporządzenie premier Beata Szydło wyda i podpisze. "Wszystko jest przygotowane pod względem formalnoprawnym do tego, aby usuwać jak najszybciej skutki nawałnicy" - powiedział Błaszczak.

Poinformował, że po oszacowaniu strat związanych z nawałnicami, co ma nastąpić do końca sierpnia, planowane jest wystąpienie do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej ws. wsparcia związanego z usuwaniem skutków gwałtownych burz. "Po zakończeniu szacowania strat, którego czas określiliśmy na koniec sierpnia, wystąpimy o takie wsparcie" - powiedział.

Minister pytany, czy planowana jest zmiana ustawy o zarządzaniu kryzysowym z 2007 r., powiedział, że jej przepisy są analizowane. Zapowiedział, że podczas zaplanowanego na czwartek posiedzenia rządu zaproponuje zmiany prawne zmierzające do tego, aby w sytuacjach kryzysowych była "możliwość dostępu do łączy".

"Jak się okazało, stacje przekaźnikowe pozbawione dostaw energii elektrycznej nie działały, w związku z tym trzeba tu podjąć konkretne działania, żeby tę sytuację naprawić. Jest pomysł, ale o nim powiem na Radzie Ministrów, która odbędzie się już w najbliższy czwartek" - powiedział Błaszczak.

"Jeżeli miałbym uwagi, to bardziej są to uwagi skierowane do tych, którzy są odpowiedzialni za organizowanie zespołów, centrów zarządzania kryzysowego na poziomie gmin i powiatów. Nie zawsze to wszystko było przeprowadzane, tak jak przeprowadzane być powinno" - dodał.

Komendant główny PSP gen. bryg. Leszek Suski poinformował, że na skutek burz PSP wyjeżdżała ponad 26 tys. razy, a udział w interwencjach udział brało blisko 96 tys. strażaków. Komendant mówił, że straż zakończyła już działania ratownicze, ale w województwach, przez które przeszła nawałnica, nadal będą prowadzone prace pomocnicze i takie, które wymagają specjalistycznego sprzętu.

"Niedługo będzie rozpoczęcie roku szkolnego, chcemy, żeby uczniowie byli bezpieczni i w tym celu również dokonamy oględzin budynków, obiektów szkolnych i dróg, przez które przejeżdżają autobusy, które dowożą dzieci" - zapowiedział Suski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Jak Bida to do Zyda., 2017-08-22 17:03:38

  Jak Bida to do Zyda. Ku..wy.