PARTNER PORTALU
 • BGK

Mariusz Błaszczak: Wprowadzimy dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów

 • PAP/MN    17 stycznia 2017 - 09:44
Mariusz Błaszczak: Wprowadzimy dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów
Mariusz Błaszczak jest przekonany o potrzebie wprowadzenia kadencyjności w JST. (fot. mswia.gov.pl)

• Postulat dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów jest w programie PiS, a więc konsekwentnie wprowadzimy taką zmianę - zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
• To są standardy w krajach, w których dba się o to, żeby wybory były uczciwe - uargumentował szef MSWiA.
Błaszczak podkreślał, że dwukadencyjność władzy wykonawczej: wójtów, burmistrzów i prezydentów, jest dobrym rozwiązaniem. "Taki postulat jest w programie PiS, a więc my konsekwentnie wprowadzimy taką zmianę" - powiedział.

Wskazywał, że taka zmiana jest korzystna, ponieważ "powoduje rozmontowanie lokalnych układów, które są niezwykle silne, szczególnie w Polsce lokalnej, gdzie nie ma mediów, a jeżeli już są, to te media lokalne są uzależnione od wójta, burmistrza, prezydenta, bo ogłoszenia są tam publikowane".

"Chodzi o to, żeby wybory były rzeczywistymi wyborami, a nie tylko głosowaniem" - powiedział Błaszczak.

"Jeszcze w poprzedniej kadencji przedstawialiśmy projekt zmian mówiący o tym, żeby zapewnić transparentność i uczciwość wyborów" - podkreślił. Zapowiedział, że będą to zmiany "techniczne". W każdej komisji mają być montowane kamery, aby wyborcy za pośrednictwem internetu mogli obserwować liczenie głosów. Ponadto wszyscy członkowie komisji mieliby liczyć głosy wspólnie, a nie w podgrupach, natomiast urny mają być przezroczyste.

Czytaj też: Nowoczesna za ograniczeniem kadencji w JST

"To są standardy w krajach, w których dba się o to, żeby wybory były uczciwe. W III RP, szczególnie pod rządami koalicji PO-PSL, szczególnie w roku 2014, mieliśmy do czynienia z sytuacją kuriozalną, kiedy wynik wyborów nie odzwierciedlał preferencji wyborczych obywateli" - powiedział Błaszczak.

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że chciałby, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (10)

 • Weteran, 2017-01-18 10:40:10

  Jestem w radnym od 1990 roku i wiele rzeczy widziałem. Dwukadencyjność ma swoje plusy i minusy. Obie strony tego sporu przytaczają racjonalne argumenty (poza tym o nieuczciwości poprzednich wyborów, o czym z zapałem bredzi Błaszczak). W jednych gminach to będzie wybawienie, w innych poważny problem.... Jednak poszanowanie dla zasad prawa wymaga, aby te nowe regulacje obowiązywały w praktyce najwcześniej za 6 lat. No ale przestrzeganie jakichkolwiek zasad niekorzystnych dla partii nie jest zwyczajem PiS-u.  rozwiń
 • Konstytucję znam, 2017-01-17 19:56:00

  @prawnik Nowoczesna nie tylko popiera, ale sama zgłaszała pomysł ograniczenia kadencyjności burmistrzów i prezydentów miast. • Tak mówił we wtorek, 17 stycznia, lider Nowoczesnej Ryszard Petru. • Dodał, że jego partia "zawsze była" także za dwukadencyjnością posłów. W świetle tego: ... Ty, prawniku :-) jesteś z lewicy, z prawicy czy sam nie wiesz z którego sektora podziału politycznego Sejmu? Może jesteś w dobrym układzie w samorządzie ( z wielokadencyjnym włodarzem ). To by Twoje wypowiedzi, chroniące Twoją siatkę powiązań i Twoje dobro a szkodzące mieszkańcom samorządów terytorialnych, usprawiedliwiało.  rozwiń
 • Konstytucję znam, 2017-01-17 19:37:48

  @rada @niedoszły Pozdrawiam.