PARTNER PORTALU
  • BGK

Mariusz Błaszczak: Zarzuty o braku pomocy po nawałnicach to kłamstwo

  • PAP/MN    12 września 2017 - 11:02
Mariusz Błaszczak: Zarzuty o braku pomocy po nawałnicach to kłamstwo
Mariusz Błaszczak podkreśla, że zarzuty o braku pomocy po nawałnicach rozsiewa "totalna opozycja". (fot. twitter)

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak, na pierwszym po wakacjach posiedzeniu sejmu, zabrał głos w sprawie pomocy poszkodowanym w nawałnicach.
• Mimo ogromnych zniszczeń szacowanie strat po nawałnicach zakończyło się w ciągu dwóch tygodni. Na wypłaty dla poszkodowanych przekazaliśmy 58 mln zł - powiedział w sejmie Mariusz Błaszczak.

• Oskarżenia totalnej opozycji, powielane przez część mediów, o braku reakcji służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji na nawałnice - są kłamstwem - dodał szef MSWiA.

• W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób, w tym dwie harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowanych zostało 58 osób, w tym 19 strażaków.

Minister, który przedstawia we wtorek informację rządu na temat działań po nawałnicach podkreślił, że "obowiązkiem każdego rządu, jest chronić obywateli i im pomagać". "Rząd Prawa i Sprawiedliwości wywiązuje się z tego obowiązku. Nie jesteśmy rządem teoretycznym. Państwo polskie nie jest państwem teoretycznym" - zaznaczył.

"Mimo, że skala zniszczeń była ogromna chcę podkreślić, że w ciągu dwóch tygodni zakończono etap szacowania strat mieszkalnych i gospodarczych, pomoc finansowa rządu została przekazana wojewodom natychmiast po zakończeniu działań ratowniczych" - mówił.

"Rząd niezwłocznie wprowadził uproszczone procedury związane z budową i remontem zniszczonych budynków. Tam gdzie kiedyś było potrzebne zezwolenie na budowę obecnie wystarczy zgłoszenie, zwiększyliśmy rządową pomoc finansową na odbudowę zniszczonych domów ze 100 tys. na 200 tys. zł." - zaznaczył Błaszczak.

"Aby poszkodowani jak najszybciej otrzymali pieniądze na remont i odbudowę usprawniliśmy również szacowanie strat. Do tej pory mogli to robić tylko rzeczoznawcy. Dzięki wprowadzonym zmianom, straty mogli szacować inspektorzy nadzoru budowlanego" - podkreślił.

"Rząd jest przygotowany na wypłaty pieniędzy dla poszkodowanych w wyniku nawałnic. Już do dyspozycji samorządów przekazaliśmy 58 mnl zł, teraz tempo wypłaty zależy od poszczególnych gmin - podkreślił.

Minister wskazywał ponadto, że po raz pierwszy pomoc do 100 tys. zł otrzymają mieszkańcy, którym żywioł zniszczył budynki gospodarcze, a do każdej poszkodowanej rodziny wojewodowie przekazują informacje na piśmie o możliwej pomocy.

Szef MSWiA podkreślał też, że na wysokości zadania stanęli strażacy zawodowi jak i ochotnicy.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób, w tym dwie harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowanych zostało 58 osób, w tym 19 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych dot. strat wynika, że to 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

 

Czytaj też: Sejm uczcił ofiary nawałnic. Czas na podliczenie strat×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.