PARTNER PORTALU
  • BGK

Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych. Białystok za integracją

  • aw/PAP    5 maja 2016 - 12:41
Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych. Białystok za integracją
Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych odbył się w Białymstoku po raz 14. (fot. UM Białystok)

Kilkaset osób wzięło udział w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych zorganizowanym w czwartek w Białymstoku. Miał on związek z obchodzonym w Europie 5 maja Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Taki pochód odbył się już po raz czternasty.
To inicjatywa Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "Aktywni" w Białymstoku. Ma służyć przede wszystkim integracji środowiska niepełnosprawnych i organizacji działających na ich rzecz, ale też przypominać o problemach tych osób.

Pochód tradycyjnie już przeszedł główną ulicą Białegostoku - Lipową. Uczestniczyli w nim przede wszystkim niepełnosprawni (m.in. osoby na wózkach inwalidzkich) oraz ich opiekunowie, uczniowie szkół i przedszkoli integracyjnych czy uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, głównie z Białegostoku, ale też innych miejscowości w regionie oraz goście z Litwy i Białorusi. Wzięli w nim udział także przedstawiciele władz miasta i województwa oraz prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.

Jak mówili uczestnicy marszu, to dla nich ważny dzień, bo mogą wyjść z domu i spotkać się z innymi ludźmi.

Czytaj też: Powstanie zespół ds. osób niepełnosprawnych

Ludmiła Bogalska, prezeska Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "Aktywni" powiedziała, że bardzo ważne jest to, iż z roku na rok w marszu bierze udział coraz więcej osób o różnym stopniu sprawności, ale też coraz więcej urzędników i samorządowców. "Coraz więcej przychodzi osób niepełnosprawnych, coraz więcej ich wychodzi z domu, nie wstydzi się, te osoby czekają na ten marsz, cały rok" - mówiła.

Bogalska powiedziała, że marsz z jednej strony to okazja do integracji różnych środowisk, a z drugiej - to okazja do mówienia o problemach i potrzebach. "A problemy ciągle są mimo, że jest lepiej" - zauważyła.

Jako przykład podała bariery architektoniczne, których jest coraz mniej. Jej zdaniem, coraz mniej jest też barier mentalnych. Wśród problemów wymieniła m.in. problem z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, dla których jest to możliwość utrzymania się, ale to też - jak powiedziała Bogalska - program rehabilitacyjny.

Marsz zakończył się na Rynku Kościuszki, gdzie do godzin popołudniowych odbywał się festyn integracyjny.

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku mówił do uczestników, że to czas, "żeby być razem i żeby się integrować". Dodał, że miasto od lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych, a marsz pokazuje, że "przełamujemy bariery techniczne i bariery mentalne"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.