PARTNER PORTALU
  • BGK

Marsz jedności jako sprzeciw Podlasia

  • PAP    4 września 2011 - 17:44

ZAKTUALIZOWANE.O godz. 17 z Rynku Kościuszki w Białymstoku wyruszył Marsz Jedności. Ma to być wyraz sprzeciwu przeciw neonazistowskim i rasistowskim incydentom, jakie ostatnio miały miejsce w regionie.
Czytaj też: Kto stoi za incydentami w podlaskim?

W marszu uczestniczą m.in.: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, parlamentarzyści PO, senator Włodzimierz Cimoszewicz. Marsz próbuje zakłócać grupa osób, skandująca hasła: "Jedna Polska narodowa", "Naszą bronią nacjonalizm", "Precz z komuną".

Do incydentów na Podlasiu dochodzi od kilku tygodni. Nieznani sprawcy m.in. namalowali farbą napisy o treści faszystowskiej na budynku synagogi w Orli; włamali się i zniszczyli mienie w Centrum Muzułmańskim w Białymstoku, po czym próbowali podpalić ten budynek. W gminie Puńsk, gdzie większość mieszkańców to osoby narodowości litewskiej, zamalowali napisy w języku litewskim na tablicach z nazwami miejscowości. W Białymstoku podpalono drzwi mieszkania małżeństwa polsko-pakistańskiego.

W środę zniszczono w Jedwabnem pomnik upamiętniający mord dokonany 70 lat temu na Żydach przez ich polskich sąsiadów. Na samym pomniku m.in. zamalowano zieloną farbą napisy w języku polskim i hebrajskim, pojawiły się też symbole nazistowskie. Na kamiennych elementach okalających obelisk napisano: "Nie przepraszam za Jedwabne" oraz "Byli łatwopalni". Były też swastyki i symbole SS.

Marsz jest inicjatywą polityków PO, którzy zaprosili mieszkańców miasta, a także przedstawicieli innych partii i ugrupowań, samorządowców, organizacje pozarządowe, by wyszli na ulice i potępili wszystkie te ataki.

Uczestnicy mają przejść sprzed pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego pod pomnik twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa.

Czytaj też: Po incydencie w Jedwabnem organizacje żydowskie apelują do władz Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.