PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek Andrzej Buła chwali ministra rozwoju: mamy w nim partnera

  • Michał Wroński    13 kwietnia 2018 - 06:00
Marszałek Andrzej Buła chwali ministra rozwoju: mamy w nim partnera
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego)

O problemach demograficznych, ubocznych skutkach reformy edukacji, relacjach z administracją rządową i sytuacji finansowej województw rozmawiamy z Andrzejem Bułą, marszałkiem województwa opolskiego.
  • W zarządzaniu regionem najbardziej przeszkadza legislacyjna niepewność. Trudno prowadzić odpowiedzialną politykę rozwoju, gdy odbierane są kolejne narzędzia - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.
  • Samorządy województw mają partnera w ministrze rozwoju, który rozumie istotę i potrzeby samorządów i chce współpracować z marszałkami. Ale nie ze wszystkimi przedstawicielami administracji rządowej ta współpraca układa się tak dobrze - ocenia marszałek Buła.
  • Najistotniejszym aktem prawa, wymagającym uchwalenia, jest ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która powinna zapewnić wszystkim województwom stabilną sytuację finansową - uważa marszałek województwa opolskiego.

Był pan marszałkiem w poprzedniej kadencji samorządu, piastuje pan również ten urząd w obecnej kadencji. Na ile obie te kadencje się różnią od siebie z pańskiego punktu widzenia?

Funkcję marszałka województwa opolskiego objąłem w trakcie poprzedniej kadencji, w listopadzie 2013 roku i pierwszym moim zadaniem było przygotowanie projektu budżetu województwa na rok 2014. Jednocześnie prowadziliśmy prace związane z przygotowaniem projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 - krótko potem kadencja się zakończyła. Dopiero o tej kadencji, 2014-2018, mogę powiedzieć, że to „moja autorska” kadencja w samorządzie województwa.

No dobrze, skupmy się zatem na ostatnich czterech latach. Co w tym okresie było dla pana największym wyzwaniem?

Czytaj: Depopulacja i starzejące się społeczeństwo problemem Opolszczyzny. Innych regionów też

Wyzwaniem nie tylko dla mnie, ale dla całego regionu, jest sytuacja demograficzna w województwie opolskim. Dlatego w tej kadencji postawiliśmy na program Opolskie dla Rodziny. Rozsądne i mądre inwestowanie w ludzi to najlepsza inwestycja w naszą przyszłość, a ten program jest właśnie takim spojrzeniem w przyszłość. Jako pierwsi w kraju dostrzegliśmy powagę problemu wyludniania się nie tylko województwa opolskiego, ale i kraju. Co ważne, jako pierwsi przedstawiliśmy spójny program przeciwdziałania depopulacji. Program zakłada bowiem działania na wielu polach: od narodzin, po edukację, rynek pracy, aż po politykę senioralną. Dziś mogę powiedzieć, że już ponad miliard złotych zainwestowaliśmy w rozwój przedsiębiorczości i nowe miejsca pracy, rozwój edukacji (w tym szkolnictwa zawodowego), pomoc rodzicom w opiece żłobkowej i przedszkolnej czy usługi zdrowotne i społeczne dla seniorów. Wierzę, że to wszystko będzie procentować i opolskie będzie postrzegane jak dobry region do życia tutaj i do zakładania rodziny.

Czytaj: W opolskim konsultacje Specjalnej Strefy Demograficznej

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.