PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek i wojewoda chcą wspólnych obchodów powstania wielkopolskiego

  • PAP/JS    20 stycznia 2017 - 17:22
Marszałek i wojewoda chcą wspólnych obchodów powstania wielkopolskiego
Marszałek wielkopolski Marek Woźniak fot.facebook.com

• Marszałek wielkopolski Marek Woźniak i wojewoda Zbigniew Hoffmann zadeklarowali współpracę przed przyszłorocznymi obchodami 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.
• W 2016 r. samorząd regionu i wojewoda organizowali osobne uroczystości.
27 grudnia ub. roku, główne obchody 98. rocznicy wybuchu powstania w stolicy Wielkopolski przygotował, jak co roku, samorząd regionu. Rocznicowe obchody w Lesznie zorganizował w tym samym czasie, wraz z lokalnymi władzami, wojewoda wielkopolski.

Decyzja o obchodach poza Poznaniem, z udziałem wojska, była następstwem decyzji Marka Woźniaka o rezygnacji z wojskowej asysty podczas rocznicy w Poznaniu. Według Woźniaka, obecność wojska na obchodach wiązałaby się z odczytaniem podczas apelu pamięci nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej. Apel pamięci był elementem uroczystości w Lesznie.

Na konferencji prasowej Woźniak powiedział, że jest już umówiony na rozmowy z wojewodą Zbigniewem Hoffmannem w sprawie wspólnej organizacji przyszłorocznych uroczystości. Podkreślił, że liczy na udział w obchodach prezydenta Andrzeja Dudy.

Czytaj też: Obchody 98 rocznicy powstania wielkopolskiego w Warszawie

"Deklarujemy gotowość współdziałania z władzami państwa, samorządami, instytucjami, organizacjami społecznymi w celu nadania planowanym uroczystościom jak największego zasięgu i godnej rangi. Chcielibyśmy rozpocząć uzgodnienia, jak pan wojewoda, reprezentujący rząd, wyobraża sobie te obchody i jak my je sobie wyobrażamy" - powiedział marszałek.

Wyraził nadzieję, że 100. rocznica będzie "pozbawionym napięć politycznych czasem skupienia na pamięci powstania i powstańców". Przyznał, że liczy też na uzgodnienie udziału w uroczystościach polskiego wojska.

Wojewoda Zbigniew Hoffmann powiedział, że "pozytywnie przyjmuje deklarację marszałka Marka Woźniaka w sprawie współpracy przy organizacji 100-lecia obchodów powstania".

"Myślę, że naszym obowiązkiem jest, by z dumą i honorami, przy obecności Wojska Polskiego, oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą wielkopolską ziemię. Dlatego współpraca powinna dotyczyć nie tylko 100-lecia obchodów powstania wielkopolskiego, ale i Narodowego Święta Niepodległości" - powiedział Hoffmann.

"Dla wszystkich Wielkopolan będzie to także powód do dumy, jeśli prezydent RP, pan Andrzej Duda, weźmie udział w uroczystościach. Jestem gotowy w pełni wesprzeć tę inicjatywę. Wszystkim nam absolutnie powinno zależeć na tym, by obchody miały charakter państwowy, a nie tylko regionalny" - dodał wojewoda.

Nawiązując do kwestii współorganizacji tegorocznych obchodów 99 rocznicy wybuchu powstania, Hoffmann przyznał, że liczy na podjęcie działań zmierzających "do większej promocji i edukacji o powstaniu w wymiarze ogólnopolskim".

Marszałek Woźniak powiedział w piątek, że wielkopolski samorząd zabezpieczył w budżecie 4 mln zł na organizację uroczystości związanych z okrągłą rocznicą wybuchu powstania.

"Chcielibyśmy, by odbyły się uroczystości z odpowiednią, godną oprawą; chcielibyśmy zachować te elementy celebry, które są obecne co roku. Ale też chcemy zorganizować spotkanie wszystkich sympatyków, entuzjastów powstania wielkopolskiego - coś, co będzie skierowane bezpośrednio do mieszkańców Wielkopolski i do gości" - wyjaśnił.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.