PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek i wojewoda wciąż bez porozumienia ws. 100-lecia powstania wielkopolskiego

  • PAP/rs    16 grudnia 2017 - 11:56
Marszałek i wojewoda wciąż bez porozumienia ws. 100-lecia powstania wielkopolskiego
Sporną kwestią przy organizacji uroczystości może być udział żołnierzy i sprawa wątku katastrofy smoleńskiej w apelu pamięci odczytywanym podczas uroczystości. Fot. Shuttestock

Jako "trudne i złożone" określił Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski rozmowy z marszałkiem województwa w sprawie kształtu przyszłorocznych obchodów 100-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego. Na początku roku obaj zadeklarowali współpracę przy organizacji rocznicy. Także marszałek Marek Woźniak przyznał, że rozmowy z wojewodą w tej kwestii są wciąż "na bardzo wstępnym etapie".
• Sporną kwestią przy organizacji stulecia może być sprawa wątku katastrofy smoleńskiej w apelu pamięci odczytywanym podczas uroczystości. Z jego powodu w ubiegłym i w tym roku marszałek województwa zrezygnował z wojskowej asysty. Po tym, jak poinformował o tym fakcie w ubiegłym roku, wojewoda zorganizował osobne obchody, z wojskiem, w Lesznie.

• - Bardzo się obawiam, że także uroczystości stulecia mogą paść ofiarą bieżącej polityki. Chciałbym, żebyśmy ją odłożyli na bok, starając się jak najlepiej uczcić pamięć naszych bohaterów - powiedział marszałek Woźniak.

• Zbigniew Hoffmann powiedział z kolei, że nie wyobraża sobie możliwości, by w 100-leciu wybuchu powstania nie było Wojska Polskiego. - Zawsze będę podkreślał, że nieobecność Wojska Polskiego na obchodach wybuchu powstania wielkopolskiego jest czymś niestosownym i niepożądanym - zaznaczył.

Powstanie wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. Trwają przygotowania do zorganizowania w przyszłym roku uroczystości z okazji 100. rocznicy tego wydarzenia. Organizatorem rocznicowych obchodów jest wielkopolski samorząd; marszałek województwa Marek Woźniak zapowiedział, że w styczniu ma zostać podany program uroczystości.

W styczniu wojewoda Zbigniew Hoffmann i marszałek Marek Woźniak zadeklarowali współpracę przed przyszłorocznymi, jubileuszowymi obchodami. Woźniak informował wówczas, że jest umówiony na rozmowy z wojewodą w sprawie wspólnej organizacji uroczystości. Podkreślił, że liczy na udział w obchodach prezydenta Andrzeja Dudy. Także Hoffmann zapewniał, że "pozytywnie przyjmuje deklarację marszałka w sprawie współpracy przy organizacji 100-lecia obchodów powstania".

Tymczasem na rok przed stuleciem powstania marszałek przyznał, że do tej pory w tej kwestii "doszło do bardzo wstępnych rozmów z deklaracją możliwości współpracy". - Natomiast one w międzyczasie nie zostały pogłębione. Napotkaliśmy zasadniczą przeszkodę, jeśli chodzi o treść zaproszenia na stulecie obchodów prezydenta RP. Mieliśmy to zaproszenie podpisać wspólnie, ale niemożliwe stało się uzgodnienie tekstu - wyjaśnił Woźniak.

Zbigniew Hoffmann powiedział, że rozmowy z urzędem marszałkowskim w kwestii stulecia toczą się, ale są złożone. - Takie kwestie nigdy nie są łatwe, ale jeśli jest wola obu stron, to trzeba znaleźć rozwiązanie - dodał.

Hoffmann nie ukrywa, że ma inną niż marszałek wizję sposobu upamiętnienia powstania wielkopolskiego.

- Ten czyn zbrojny Wielkopolan wciąż nie jest odpowiednio wypromowany; zależy mi na tym, by obchody rocznicowe uczynić wydarzeniem ogólnonarodowym, a nie tylko lokalnym, regionalnym, jak widział to marszałek Woźniak. Powstanie wielkopolskie musi być w kraju tak samo rozpoznawalne, jak na przykład Powstanie Warszawskie - powiedział.

- Fakt, że w przyszłym roku mamy setną rocznicę wybuchu powstania i stulecie polskiej niepodległości to znakomita okazja do tego, by z powstania wielkopolskiego uczynić wydarzenie o wymiarze ogólnopolskim. Jestem przekonany, że w obchodach wezmą udział najważniejsze osoby w państwie - dodał Hoffmann.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.