PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek o prezydencie Andrzeju Dudzie: Znaleźliśmy partnera do rzeczowego dialogu

  • Michał Nowak    12 września 2017 - 13:37
Marszałek o prezydencie Andrzeju Dudzie: Znaleźliśmy partnera do rzeczowego dialogu
Olgierd Geblewicz wierzy w chęć współpracy ze strony Andrzeja Dudy, ale wciąż widzi zagrożenia ze strony PiS. (fot. Facebook)

Zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawy samorządowe jest dostrzegane i doceniane przez środowisko. Potwierdza to w rozmowie z nami Olgierd Geblewicz, marszałek woj. zachodniopomorskiego oraz przewodniczący Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.
• Olgierd Geblewicz przyznaje, prezydent Andrzej Duda w ostatnich miesiącach stał się partnerem dla samorządów do rzeczowego dialogu.

• Odnosząc się do kwestii powołanej przez prezydenta komisji ds. przeglądu prawa samorządowego, wyraża nadzieję, że komisja zajmie się również sprawami bieżącymi.

• Zdaniem marszałka, w zapowiedzianym na przyszły rok referendum konstytucyjnym powinny znaleźć się pytania dotyczące umocowania województw i powiatów w konstytucji.

****

Wielokrotnie podkreślał pan, że współpraca rządu z samorządami nie idzie dobrze. A jak wygląda współpraca z kancelarią prezydenta po tym, jak prezydent zapowiedział ze swojej strony silne wsparcie dla samorządów?

Olgierd Geblewicz: Nie tylko ze strony Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, ale z pułapu wszystkich korporacji samorządowych doceniamy fakt, że w maju na nasz wniosek prezydent zaprosił wszystkie korporacje do rzeczowego spotkania. Myślę, że efektem między innymi właśnie tego spotkania było weto prezydenta do bardzo niebezpiecznej ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Prezydent również dość jednoznacznie mówił o swoich wątpliwościach co do konstytucyjności tzw. dwukadencyjności wstecznej, a więc tego rozwiązania, które ostatecznie PiS porzuciło. Trudno nie dostrzegać tego typu pozytywnych sygnałów dla samorządów.

Wsparcie ze strony głowy państwa z pewnością jest budujące, szczególnie gdy samorządy w większości składają się z opozycji.

- Niezależnie od tego, że w ostatnim czasie toczyła się debata na temat RIO, WFOŚiGW, ochrony zdrowia, reformy edukacji czy różnych innych działań, które budziły sprzeciw środowiska samorządowego, to jeśli chodzi o kancelarię prezydenta, przynajmniej w ostatnich miesiącach znaleźliśmy partnera do rzeczowego dialogu. Czy to będzie utrzymywane, to oczywiście będzie zależało od samego prezydenta. Na pewno cieszy mnie deklaracja ze strony kancelarii, że prezydent uważa samorządność w Polsce za jedno z najważniejszych osiągnięć. Sam miałem co do tego wątpliwości, gdy słyszałem wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, że samorządy to źródło patologii. W takim świetle trudno uznać, że partia rządząca traktuje samorząd jako wspólne osiągnięcie. Raczej jako przeciwnika, który jest poza kontrolą partii.

Prezydent zapowiadał, że powstanie zespół do przeglądu prawa samorządowego. Widać już jakieś efekty tych zapowiedzi i czy Związek Województw RP ma w tym swój udział?

- Tak, podobnie jak inne korporacje, zgłosiliśmy swoich reprezentantów. Będę miał zaszczyt reprezentować związek województw, a pani marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak będzie moim zastępcą. Stałym ekspertem pod względem prawnym będzie pan profesor Marek Chmaj.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.