PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie z ministrami m.in. o polityce społecznej

  • MN    22 listopada 2016 - 16:21
Marszałkowie z ministrami m.in. o polityce społecznej
III Konwent Marszałków odbywa się w Kołobrzegu. (fot. wzp.pl)

• Po raz trzeci w tym półroczu marszałkowie województw spotkali się na Pomorzu Zachodnim, by dyskutować o najważniejszych problemach i wyzwaniach, jakie stają przed regionami.
• Podczas III Konwentu Marszałków, który rozpoczął się we wtorek 22 listopada w Kołobrzegu, marszałkowie postulują o zmiany ws. finansowania zadań zleconych przez rząd.
• Omówione zostaną też m.in. niepokojące sygnały dotyczące przyszłości ośrodków adopcyjnych oraz świadczeń rodzinnych.
Żaden samorząd województwa w Polsce nie ma zapewnionego finansowania ustawowo zleconych zadań z zakresu administracji rządowej. Dlatego marszałkowie chcą o tym rozmawiać z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W województwie zachodniopomorskim, gdzie wydarzenie się odbywa, na rok 2017 rząd zamierza przeznaczyć blisko 70 proc. mniej pieniędzy niż w roku obecnym, na działalność ośrodków adopcyjnych. Równie dramatycznie wygląda sytuacja w świadczeniach rodzinnych – województwo otrzyma zaledwie 14 proc. niezbędnej kwoty. Podobnie wygląda sytuacja w innych regionach.

Środki na zadania z zakresu polityki społecznej pochodzą z budżetu państwa, który za pośrednictwem wojewodów przekazuje na rzecz samorządów województw dotację celową.

- Drastycznie ograniczone kwoty skutkować będą koniecznością likwidacji wielu jednostek adopcyjnych oraz znacznymi opóźnieniami w wydawaniu decyzji o przyznaniu świadczeń rodzinnych, m.in. z programu „500+”, dla rodzin, w których jeden z rodziców pracuje poza granicami Polski - twierdzą marszałkowie.

Przykładowo w woj. świętokrzyskim zapewniono zaledwie około 11 proc. niezbędnych na te cele środków, w Wielkopolsce – 22 proc. O tym, jak zapobiec negatywnym scenariuszom, władze samorządów będą rozmawiać z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartoszem Marczukiem.

Podczas Konwentu poruszone zostaną także budzące obawy samorządowców kwestie związane z prawem wodnym oraz ochroną zdrowia, które wymagają przedyskutowania z przedstawicielami rządu. Zaproszenia do udziału w Konwencie Marszałków trafiły także do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Mariusza Gajdy oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Piotra Gryzy.

Wśród poruszanych tematów będą także kwestie współpracy pomiędzy statystyką publiczną i samorządami oraz wykorzystania informacji sektora publicznego w administracji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.