Masz głos, masz wybór: "Świadectwa dostępności" dla radnych i włodarzy rozdane

• Test z dostępności radnych dla mieszkańców przeprowadzili wolontariusze w ramach akcji "Masz głos, masz wybór". 
• Z roku na rok kontakt z samorządowcami jest coraz lepszy.
• W ostatniej edycji testu "świadectwa dostępności" dostali niemal wszyscy. Z jednym wyjątkiem.
Masz głos, masz wybór: "Świadectwa dostępności" dla radnych i włodarzy rozdane
W Bydgoszczy w imieniu prezydenta miasta wolontariuszy przywitała w biurze jego zastępczyni - Iwona Waszkiewicz. (Fot. : www.uw.gov.pl).

W ramach prowadzonej przez Fundację im. S. Batorego akcji „Masz głos, masz wybór” wolontariusze sprawdzili, czy samorządowcy w ich miejscowościach są dostępni dla mieszkańców podczas swoich dyżurów. Tym, których zastali wręczali „Świadectwa dostępności”. W razie nieobecności wieszali na drzwiach gabinetu uwagę w dzienniczku z prośbą o kontakt i usprawiedliwienie.

Jak przypominają inicjatorzy akcji, od samego początku jej uczestnicy działają na rzecz zwiększania dostępności radnych, nakłaniając ich do ustalania regularnych dni i godzin dyżurów, organizowania spotkań z mieszkańcami oraz podawania swoich adresów e-mail i telefonów kontaktowych.

- Choć w momencie startu akcji władze najczęściej określane były jako niedostępne, ocena kontaktu z nimi poprawia się z roku na rok – podkreślają organizatorzy.

Radna Anna Gaszka z Żor. Radnych w tym mieście sprawdzał portal TuZory.pl (fot.mat.pras)
Radna Anna Gaszka z Żor. Radnych w tym mieście sprawdzał portal TuZory.pl (fot.mat.pras)

Także ostatni sprawdzian obecności wypadł dla samorządowców pozytywnie. Na dyżurze zastano prezydenta Bydgoszczy (wolontariuszy przywitała w biurze jego zastępczyni - Iwona Waszkiewicz), radnego Marcina Kołtuna z gminy Kąkolewnica (woj. lubelskie), radnego Jacka Tomasiuka z Lubartowa (woj. lubelskie), wójta i przewodniczącego rady gminy Lubochnia, wójta Nasielska (woj. mazowieckie) Bogdana Ruszkowskiego oraz tamtejszych radnych: Jerzego Lubienieckiego (przewodniczący rady), Marka Jaroszewskiego i Dariusza Kordowskiego, a także radnego Józefa Siemczyka i wójta Ryszarda Gliwińskiego (Zamość, woj. lubelskie).

Największą grupę samorządowców sprawdzono w Żorach (woj. śląskie). „Świadectwo dostępności” uzyskali tak: Anna Nowacka, Anna Gaszka, Jadwiga Kempny, Jacek Miketa, Władysław Łukasiewicz, Wojciech Maroszek, Piotr Huzarewicz i Krzysztof Mentlik (wszyscy są członkami rady miasta).

Test oblał jedynie Mirosław Kociak, radny dolnośląskiej gminy Dobroszyce. Jego nie zastano na dyżurze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE