PARTNER PORTALU
  • BGK

Mateusz Morawiecki o zmianach ordynacji wyborczej: Nie mamy złych intencji

  • aw/PAP    18 grudnia 2017 - 12:32
Mateusz Morawiecki o zmianach ordynacji wyborczej: Nie mamy złych intencji
(Mateusz Morawiecki,(fot. premier.gov.pl)

-W zmianach ordynacji wyborczej, autorstwa PiS, nie ma "najmniejszej krzty niewłaściwych intencji". Obóz PiS zawsze domagał się transparentności i przejrzystości – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
• Trzy senackie komisje na wspólnym posiedzeniu w poniedziałek (18 grudnia) rozpoczną prace nad uchwalonymi przez Sejm zmianami w Kodeksie wyborczym oraz ustawach samorządowych.

• Nowela wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zmienia sposób wyboru członków PKW.

• Według noweli, jednomandatowe okręgi wyborcze będą obowiązywać w gminie do 20 tys. mieszkańców; zniesione zostanie głosowanie korespondencyjne.

Premier powiedział w poniedziałek w Radiu Szczecin: "propozycje, które proponujemy m.in. przezroczyste urny, kamery w izbach wyborczych, są zmianami w bardzo właściwym kierunku". "Jeśli chodzi o dostosowanie okręgów wyborczych, jest to normalna praktyka na całym świecie, związana z ruchami demograficznymi, ze zmianami liczby ludności w poszczególnych obszarach" - zaznaczył.

"Obóz Prawa i Sprawiedliwości zawsze się domagał: transparentności i przejrzystości (...), nie ma tutaj najmniejszej krzty niewłaściwych intencji" - oświadczył Morawiecki. Jak dodał, "wszyscy przedstawiciele opozycji, jak i pozarządowych organizacji - jeśli będzie to dopuszczalne ustawą, są mili widziani w izbach wyborczych, po to aby zapewnić obiektywność wyborów".

Morawiecki odniósł się też do słów lidera PO Grzegorza Schetyny, który powiedział w sobotę (16 grudnia), że PiS zniszczył - przez zmiany w Kodeksie wyborczym - wszystkie instytucje kontroli wyborów i buduje "ogromną maszynę" do ich fałszowania.

"Wierzę w pojednanie Polaków, choć język czasami jest zbyt ostry. Przewodniczącego PO poniósł ten język" - skomentował Morawiecki.

"Przypomnę ostatnie wybory samorządowe, kiedy to 5,2 mln głosów było głosami nieważnymi, licząc łącznie w wyborach do powiatów, sejmików i gmin" - mówił szef rządu.

"Tak się złożyło, że jedna partia, która w sondażach osiągnęła 5-10 proc., (PSL- PAP) w tamtych wyborach osiągnęła bodaj 22 czy 23 proc., czyli dodatkowo padły głosy na tę partię. Tą nieprawidłowości było widać gołym okiem" - dodał Morawiecki. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.