PARTNER PORTALU
 • BGK

Mateusz Morawiecki oglądał "Ranczo". Będzie problem?

 • Michał Wroński    8 grudnia 2017 - 14:27
Mateusz Morawiecki oglądał "Ranczo". Będzie problem?
Mateusz Morawiecki w roli premiera to dla przedstawicieli gmin wiejskich i powiatów wielka niewiadoma. (fot. twitter.com / Min. Rozwoju)

Mateusz Morawiecki w roli premiera to dla przedstawicieli gmin wiejskich i powiatów… wielka niewiadoma. Przedstawiciele samorządowych korporacji zwracają uwagę, że nowy szef rządu z samorządami miał niewiele wspólnego. Wydaje się zresztą, że bardziej niż wymiana premiera zajmują ich losy Kodeksu Wyborczego i przyszłego ustroju polskiego samorządu.
• Kierowane przez Mateusza Morawieckiego Ministerstwo Rozwoju miało wśród samorządowców „dobrą prasę”. W porównaniu do relacji, jakie samorządy miały z innymi resortami, można wręcz mówić o sielance.

• Samorządowcy zastanawiają się teraz, czy objęcie przez Morawieckiego teki premiera przełoży się na jakość relacji całego rządu z przedstawicielami JST.

• Przyszły premier nie ma w swoim życiorysie zbyt wielu samorządowych doświadczeń. Dlatego też nasi rozmówcy bardzo ostrożnie oceniają zmianę u steru rządu.

 

- Z Ministerstwem Rozwoju współpracuje się bardzo dobrze i jest to wyjątek w tym rządzie – mówił wiosną tego roku podczas Europejskiego Kongresu Samorządów Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego i zarazem prezes zarządu Związku Województw RP. Równie dobrą ocenę współpracy z resortem rozwoju wystawił wtedy też Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.  

- Pytanie, czy te dobre notowania przełożą się teraz na poprawę notowań rządu – zastanawia się Ludwik Węgrzyn, przewodniczący Związku Powiatów Polskich. Zwraca uwagę, że Beata Szydło, zanim zasiadła w parlamencie, a potem w fotelu premiera, działała w strukturach samorządu terytorialnego (przez 7 lat była burmistrzem Brzeszcz, przez 4 lata była też radną powiatu).

- Była jedną z nas – podkreśla Węgrzyn.

Kontakty Mateusza Morawieckiego z samorządem ograniczają się raptem do czterech lat spędzonych w ławach sejmiku województwa dolnośląskiego. Nowy premier większość swojej kariery zawodowej związał z sektorem bankowym. I to właśnie z nim jest kojarzony.

Czytaj: Mateusz Morawiecki okiem samorządów. To może być całkiem dobra zmiana

 - Na dobrą sprawę nie znamy ani jego opinii, ani stanowiska w sprawie samorządów - mówi Węgrzyn.

- Mam obawy, czy będzie rozumiał specyfikę samorządów. Sam zresztą się przyznał, że samorządy zna z serialu „Ranczo” – dodaje Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol i wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, nawiązując do słów Morawieckiego, który przekonując do ograniczenia liczby kadencji w samorządach, stwierdził, że oglądający „Ranczo” mogą zobaczyć, jakie są „konsekwencje zbyt długiego utrzymywania władzy”. Iwaniuk docenia koncentrację Morawieckiego na sprawach gospodarczych i fakt, że w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zauważono miasta powiatowe, ale jego zdaniem, to zbyt mało.

Czytaj: Średnie miasta mają się rozwijać. Ministerstwo Rozwoju da wsparcie 255 miastom

- Pomysłu na obszary wiejskie nie usłyszałem. Jest tylko mowa o tym, że trzeba stworzyć program dla obszarów wiejskich. Obawiam się tylko, że zanim to nastąpi, to części gmin wiejskich może już nie być. Bo rząd jest daleko, a my tu na miejscu mamy swoje małe ojczyzny – komentuje Iwaniuk. Jak obrazowo stwierdza, dopóki mieszkańcy wsi będą „jeździć do domu po błocie”, to dla tamtejszych samorządów nie będzie ważniejszych spraw.×
KOMENTARZE (3)

 • Bogdan Sitnicki, 2017-12-10 10:03:42

  • Przyszły premier nie ma w swoim życiorysie zbyt wielu samorządowych doświadczeń. ? TO DOBRZE - ja mam i na dobre mi to nie wyszło:)
 • Eugeniusz, 2017-12-09 18:48:22

  Do Czlonek Stow. Inwest. Ind: Jak to oczekują? To mało napompowano państwowej kasy w usługi "pośrednictwa" tego potentata? Przecież na samych kredytach mieszkaniowych z 1991-1992 wyciągnięto prawie 100 krotność, a pożyczono (państwu/obywatelom) mniej niż 2 mld, prawda? A teraz "z...ielone" światełko dla kolejnej akcji: mieszkaniówka+? Powinniście leżeć na kasie!  rozwiń
 • Czlonek Stow. Inwest. Ind, 2017-12-08 15:51:48

  Akcjonariusze PKO BP liczą na odblokowanie wypłat dywidendy !