PARTNER PORTALU
  • BGK

Mateusz Morawiecki: W kontekście wyborów mogę zapewnić, że na nic nie zabraknie środków

  • PAP/JS    27 lutego 2018 - 20:12
Mateusz Morawiecki: W kontekście wyborów mogę zapewnić, że na nic nie zabraknie środków
Premier zaznaczył zarazem, że tym, na czym - jego zdaniem - najbardziej zależy wszystkim obywatelom, jeśli chodzi o wybory, jest ich uczciwość (fot. Kancelaria Premiera)

W kontekście wyborów samorządowych mogę z całą pewnością zapewnić, że na nic nie zabraknie żadnych środków - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w budżecie na rok 2018 uwzględniona została taka kwota, o którą wnioskowała sama PKW.
W ubiegłym tygodniu pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o dodatkowe środki na przeprowadzenie wyborów samorządowych wystosowała szefowa KBW Beata Tokaj. Podkreśliła, że w związku z nowelą Kodeksu wyborczego znacząco wzrosły koszty przeprowadzenia wyborów i referendów; wzrost ten oszacowany został na ponad 605 mln zł. W związku z tym - jak zaznaczyła Tokaj - konieczne jest znowelizowanie budżetu państwa na 2018 r. Pytany o te oczekiwania na konferencji prasowej w Fabryce Pojazdów Szynowych im. Henryka Cegielskiego, szef rządu podkreślił, że w kontekście wyborów samorządowych może "z całą pewnością" zapewnić, że na nic nie zabraknie środków.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "co do mechaniki tworzenia budżetu" PKW jest "jednym z podmiotów tzw. autonomicznych, które same określają budżet na kolejny rok pod kątem wyzwań". Jak dodał, w przypadku roku 2018 "wiadomo było, że będą wybory samorządowe".

"Ta kwota, którą PKW uznała za stosowne wtedy uwzględnić, została uwzględniona, jeszcze to bardzo dobrze pamiętam jako były już minister finansów, więc mogę zapewnić, co do finansów, że zupełnie nie ma się czym tutaj niepokoić" - oświadczył premier.

Zaznaczył zarazem, że tym, na czym - jego zdaniem - najbardziej zależy wszystkim obywatelom, jeśli chodzi o wybory, jest ich uczciwość. Podkreślił, że bardzo cieszy się w tym kontekście z podejmowanych przez rząd działań, które "zwiększają transparentność" i "przybliżają wybory do obywateli". Wymienił m.in. wprowadzenie przezroczystych urn, czy transmisje na żywo z lokali wyborczych. "Mogę jeszcze raz zapewnić, że środków na to nie zabraknie" - dodał szef rządu.

Czytaj też: Paweł Szefernaker przekonuje: Pieniądze potrzebne na wybory będą przez rząd zapewnione

Głównym adresatem pisma Tokaj był premier, ale zostało ono skierowane także do wiadomości innych najważniejszych osób w państwie, m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu: Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, do minister finansów Teresy Czerwińskiej, a także do przewodniczących klubów parlamentarnych i poselskich.

Na to, że zmiany wprowadzone w Kodeksie wyborczym wymagają zwiększenia środków finansowych na organizację wyborów samorządowych wielokrotnie zwracał też wcześniej uwagę przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, który wyraził - za pośrednictwem Twittera Komisji - chęć spotkania w sprawie transmisji z lokali wyborczych i pieniędzy na wybory z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.