PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie: Mieszkańcy miast subregionalnych przeprowadzają się na wieś lub do stolicy

  • PAP/JS    20 października 2017 - 22:31
Mazowieckie: Mieszkańcy miast subregionalnych przeprowadzają się na wieś lub do stolicy
Mazowiecki Ośrodek Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Warszawie przygotował opracowanie "Portret migranta. Migracje wewnętrzne w miastach subregionalnych województwa mazowieckiego w latach 2005-2015" (fot. pixabay.com)

Mieszkańcy Ciechanowa, Ostrołęki, Płocka, Siedlec i Radomia najchętniej wyprowadzają się za miasto lub do Warszawy; w stolicy najczęściej wybierają dzielnice: Białołęka, Mokotów, Bemowo oraz Praga-Południe, Bielany i Ursynów - informuje Mazowiecki Ośrodek Badań Regionalnych.
• Jak wynika z badań Urzędu Statystycznego w Warszawie, na przeprowadzkę decydują się osoby młode, będące w związku małżeńskim.

• Najczęściej migrowały osoby w wieku 24-34 lata.

• Większą skłonność do przeprowadzek wykazywały kobiety niż mężczyźni.

Mazowiecki Ośrodek Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Warszawie przygotował opracowanie "Portret migranta. Migracje wewnętrzne w miastach subregionalnych województwa mazowieckiego w latach 2005-2015".

Jak poinformował na konferencji prasowej w Radomiu Marcin Kałuski, odpowiedzialny za kontakty z mediami, z raportu wynika, że najbardziej popularnym kierunkiem migracji mieszkańców Ciechanowa, Ostrołęki, Płocka, Siedlec i Radomia były strefy podmiejskie, czyli gminy położone w najbliższym sąsiedztwie dawnych stolic wojewódzkich.

Proces ten najbardziej widoczny jest w Płocku, gdzie ponad 57 proc. osób wymeldowujących się z tego miasta zamieszkało w gminach powiatu płockiego (Słupno, Stara Biała i Radzanowo).

Radomianie najczęściej przeprowadzali się do gmin powiatu radomskiego (Jedlnia-Letnisko, Zakrzew oraz Kowala). Mieszkańcy Siedlec wybierali gminę wiejską Siedlce, Skórzec oraz Suchożebry. Największym powodzeniem mieszkańców Ostrołęki cieszyły się gminy: Rzekuń, Olszewo-Borki, Lelis. Najmniej zainteresowani wyprowadzką za miasto byli mieszkańcy Ciechanowa (37,4 proc.). Wybierali gminę wiejską Ciechanów, Opinogórę Górną oraz Regimin.

Drugim najważniejszym kierunkiem migracji - jak zaznaczył Kałuski - była Warszawa. Stolica stała się atrakcyjna zwłaszcza dla mieszkańców najbliżej położonych miast subregionalnych: Siedlec (22,9 proc. migrantów) i Ciechanowa (20,7 proc.). Migranci najchętniej osiedlali się w dzielnicach: Białołęka, Mokotów, Praga-Południe, Bemowo oraz na Ursynowie i Bielanach.

Więcej niż co piąta osoba migrująca z Radomia (najwięcej wśród miast subregionalnych) przeprowadziła się do gminy zlokalizowanej w innym województwie. Najczęściej radomianie osiedlali się woj. małopolskim i lubelskim.

Jak wynika z badań Urzędu Statystycznego w Warszawie, na przeprowadzkę decydują się osoby młode, będące w związku małżeńskim. Najczęściej migrowały osoby w wieku 24-34 lata. Większą skłonność do przeprowadzek wykazywały kobiety niż mężczyźni.

W latach 2005-2015 do miast subregionalnych najczęściej przeprowadzali się mieszkańcy okolicznych gmin - tych samych, do których najchętniej wyprowadzali się także mieszkańcy większych miast. Dochodziło tutaj - jak zaznaczył rzecznik - do zjawiska wymiany ludności.

Około 20-30 proc. nowych mieszkańców miast subregionalnych to osoby, które przeprowadziły się z sąsiednich województw. W przypadku Ciechanowa - z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego; Ostrołęki - podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego; Płocka - kujawsko-pomorskiego oraz łódzkiego; Radomia - świętokrzyskiego oraz lubelskiego; Siedlec - lubelskiego oraz podlaskiego.

Jak podkreślił Kałuski, proces suburbanizacji, czyli migracji ludności z miast subregionalnych do strefy podmiejskiej powoduje niekorzystne zmiany w strukturze ludności miast. W miastach pogłębia się proces starzenia demograficznego.

Jak podkreślił kierownik Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Radomiu Tomasz Zegar, spadek liczby mieszkańców spowodowany m.in. odpływem z miast ludzi młodych powoduje zmniejszanie się wpływów do budżetu miasta z tytułu podatku dochodowego. Jednocześnie rosną koszty utrzymania i rozwoju infrastruktury.

Zgodnie z założeniami najnowszej prognozy GUS do 2030 r. najmniej zmniejszy się liczba mieszkańców Siedlec - 0,3 proc. Natomiast liczba osób zamieszkałych w Ciechanowie i Ostrołęce zmniejszy się o 9,2 proc., w Płocku o 8,5 proc., w Radomiu - o 8,7 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.