PARTNER PORTALU
 • BGK

Mazowieckie: Mieszkańcy miast subregionalnych przeprowadzają się na wieś lub do stolicy

 • PAP/JS    20 października 2017 - 22:31
Mazowieckie: Mieszkańcy miast subregionalnych przeprowadzają się na wieś lub do stolicy
Mazowiecki Ośrodek Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Warszawie przygotował opracowanie "Portret migranta. Migracje wewnętrzne w miastach subregionalnych województwa mazowieckiego w latach 2005-2015" (fot. pixabay.com)

Mieszkańcy Ciechanowa, Ostrołęki, Płocka, Siedlec i Radomia najchętniej wyprowadzają się za miasto lub do Warszawy; w stolicy najczęściej wybierają dzielnice: Białołęka, Mokotów, Bemowo oraz Praga-Południe, Bielany i Ursynów - informuje Mazowiecki Ośrodek Badań Regionalnych.
• Jak wynika z badań Urzędu Statystycznego w Warszawie, na przeprowadzkę decydują się osoby młode, będące w związku małżeńskim.

• Najczęściej migrowały osoby w wieku 24-34 lata.

• Większą skłonność do przeprowadzek wykazywały kobiety niż mężczyźni.

Mazowiecki Ośrodek Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Warszawie przygotował opracowanie "Portret migranta. Migracje wewnętrzne w miastach subregionalnych województwa mazowieckiego w latach 2005-2015".

Jak poinformował na konferencji prasowej w Radomiu Marcin Kałuski, odpowiedzialny za kontakty z mediami, z raportu wynika, że najbardziej popularnym kierunkiem migracji mieszkańców Ciechanowa, Ostrołęki, Płocka, Siedlec i Radomia były strefy podmiejskie, czyli gminy położone w najbliższym sąsiedztwie dawnych stolic wojewódzkich.

Proces ten najbardziej widoczny jest w Płocku, gdzie ponad 57 proc. osób wymeldowujących się z tego miasta zamieszkało w gminach powiatu płockiego (Słupno, Stara Biała i Radzanowo).

Radomianie najczęściej przeprowadzali się do gmin powiatu radomskiego (Jedlnia-Letnisko, Zakrzew oraz Kowala). Mieszkańcy Siedlec wybierali gminę wiejską Siedlce, Skórzec oraz Suchożebry. Największym powodzeniem mieszkańców Ostrołęki cieszyły się gminy: Rzekuń, Olszewo-Borki, Lelis. Najmniej zainteresowani wyprowadzką za miasto byli mieszkańcy Ciechanowa (37,4 proc.). Wybierali gminę wiejską Ciechanów, Opinogórę Górną oraz Regimin.

Drugim najważniejszym kierunkiem migracji - jak zaznaczył Kałuski - była Warszawa. Stolica stała się atrakcyjna zwłaszcza dla mieszkańców najbliżej położonych miast subregionalnych: Siedlec (22,9 proc. migrantów) i Ciechanowa (20,7 proc.). Migranci najchętniej osiedlali się w dzielnicach: Białołęka, Mokotów, Praga-Południe, Bemowo oraz na Ursynowie i Bielanach.

Więcej niż co piąta osoba migrująca z Radomia (najwięcej wśród miast subregionalnych) przeprowadziła się do gminy zlokalizowanej w innym województwie. Najczęściej radomianie osiedlali się woj. małopolskim i lubelskim.

Jak wynika z badań Urzędu Statystycznego w Warszawie, na przeprowadzkę decydują się osoby młode, będące w związku małżeńskim. Najczęściej migrowały osoby w wieku 24-34 lata. Większą skłonność do przeprowadzek wykazywały kobiety niż mężczyźni.

W latach 2005-2015 do miast subregionalnych najczęściej przeprowadzali się mieszkańcy okolicznych gmin - tych samych, do których najchętniej wyprowadzali się także mieszkańcy większych miast. Dochodziło tutaj - jak zaznaczył rzecznik - do zjawiska wymiany ludności.

Około 20-30 proc. nowych mieszkańców miast subregionalnych to osoby, które przeprowadziły się z sąsiednich województw. W przypadku Ciechanowa - z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego; Ostrołęki - podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego; Płocka - kujawsko-pomorskiego oraz łódzkiego; Radomia - świętokrzyskiego oraz lubelskiego; Siedlec - lubelskiego oraz podlaskiego.

Jak podkreślił Kałuski, proces suburbanizacji, czyli migracji ludności z miast subregionalnych do strefy podmiejskiej powoduje niekorzystne zmiany w strukturze ludności miast. W miastach pogłębia się proces starzenia demograficznego.

Jak podkreślił kierownik Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Radomiu Tomasz Zegar, spadek liczby mieszkańców spowodowany m.in. odpływem z miast ludzi młodych powoduje zmniejszanie się wpływów do budżetu miasta z tytułu podatku dochodowego. Jednocześnie rosną koszty utrzymania i rozwoju infrastruktury.

Zgodnie z założeniami najnowszej prognozy GUS do 2030 r. najmniej zmniejszy się liczba mieszkańców Siedlec - 0,3 proc. Natomiast liczba osób zamieszkałych w Ciechanowie i Ostrołęce zmniejszy się o 9,2 proc., w Płocku o 8,5 proc., w Radomiu - o 8,7 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.