PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie: W marcu referendum ws. odwołania burmistrza Pionek

  • PAP/JS    19 stycznia 2017 - 20:21
Mazowieckie: W marcu referendum ws. odwołania burmistrza Pionek
Zawodnik ma już na swoim koncie jedno referendum. Zorganizowano je w 2008 r. (zdjęcie ilustracyjne, fot. wrotapodlasia.pl)

• Referendum w sprawie odwołania burmistrza Pionek (Mazowieckie) Romualda Zawodnika odbędzie się 18 marca.
• Podpisy pod wnioskiem o referendum złożyło prawie 16 proc. uprawnionych do głosowania.
Postanowienie o przeprowadzeniu referendum ws. odwołania burmistrza Pionek, Romualda Zawodnika wydał sędzia komisarz wyborczy - poinformowała dyr. delegatury w Radomiu Krajowego Biura Wyborczego Elżbieta Białkowska. Termin referendum wyznaczono na 18 marca.

Organizatorzy referendum zebrali w sumie 2815 podpisów, z czego 271 zostało odrzuconych ze względu na nieprawidłowości, m.in. związane z udzieleniem poparcia przez osoby nie mające w Pionkach prawa wyborczego lub z powodu podania wadliwego numeru PESEL. "Pozostałe 2544 podpisy wystarczyły jednak, by wniosek mógł być rozpatrzony. Należało bowiem zebrać co najmniej 1560 ważnych podpisów" - poinformowała Białkowska.

Z wnioskiem o przeprowadzenie referendum wystąpiła grupa mieszkańców Pionek, którzy mają zastrzeżenia do pracy obecnego burmistrza. Zarzucają mu m.in. szkodliwe działania na rzecz miasta, obsadzanie urzędowych stanowisk bez konkursów i błędne decyzje inwestycyjne.

Zawodnik ma już na swoim koncie jedno referendum. Zorganizowano je w 2008 r. Zostało ono wówczas uznane za nieważne, ze względu na zbyt niską frekwencję. Ostatecznie Zawodnik przestał być burmistrzem w 2009 r. Wcześniej radni podjęli uchwałę o wygaszeniu jego mandatu, gdy wyszło na jaw, że burmistrz Pionek jest udziałowcem i prezesem prywatnej firmy, co było niezgodne z zapisami ustawy o samorządzie.

Zawodnik został ponownie wybrany na burmistrza Pionek w 2014 r. W II turze wyborów pokonał swojego poprzednika Marka Janeczka, uzyskując poparcie 54,65 proc.

W sierpniu 2016 r. po raz kolejny pojawiła się inicjatywa odwołania Zawodnika. Do przeprowadzenia referendum jednak nie doszło ze względu na za małą - o 25 - liczbę ważnych podpisów złożonych pod wnioskiem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.