PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze: Blisko 400 tys. zł na usuwanie skutków sierpniowych nawałnic

  • jk    21 listopada 2017 - 17:20
Mazowsze: Blisko 400 tys. zł na usuwanie skutków sierpniowych nawałnic
(Fot. Pixabay)

Samorząd województwa mazowieckiego pomoże kolejnym gminom, które ucierpiały podczas sierpniowych nawałnic.
Miasto Łaskarzew otrzyma 200 tys. zł na wykonanie odkrywek wraz z osuszeniem terenu wokół uszkodzonego kolektora ściekowego odprowadzającego ścieki z terenu przemysłowego oraz mieszkalnego.

Z kolei gmina Drobin przeznaczy otrzymane wsparcie na remont szkoły podstawowej w miejscowości Rogotwórsk. W wyniku szkód powstałych podczas sierpniowych nawałnic szkoła została wyłączona z użytkowania przez Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Uczęszczające do niej dzieci zostały przeniesione do szkoły w Drobinie, co generuje dodatkowe koszty dla gminy związane z organizacją dla nich transportu. Na remont szkoły w Rogotwórsku gmina otrzyma z budżetu Mazowsza 100 tys. zł.

Wsparcie w wysokości 98 tys. zł trafi też do gminy Bodzanów. Środki te zostaną przeznaczone na odbudowę drogi gminnej w miejscowości Pepłowo. Po przejściu sierpniowego frontu burzowego uszkodzeniu uległ odcinek o długości 905 m.

To już kolejne wsparcie, którego samorząd województwa mazowieckiego udziela gminom poszkodowanym podczas sierpniowych nawałnic. W sierpniu wsparcie trafiło do gminy Staroźreby z Mazowsza, gminy Sośno z województwa kujawsko-pomorskiego oraz gmin Lipiny i Dziemiany z województwa pomorskiego.

Nowy system regionalnego ostrzegania 

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiedział wprowadzenie nowego systemu regionalnego ostrzegania. Będzie on bazował na wykorzystaniu m.in. mediów elektronicznych. Rozwiązania te znajdą się w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA.

- Przygotowaliśmy nową ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Tam też wprowadzamy nowy system, rozwijamy ten system regionalnego ostrzegania. Chodzi o to, żeby przede wszystkim była łączność. A więc trzeba ten system zbudować, wykorzystując media elektroniczne, wykorzystując telefonię komórkową - powiedział Błaszczak.

Chodzi o projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA z końca 2016 r. Zgodnie z nim wojewodowie zostaną zobowiązani do zmodernizowania systemu informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach, którego podstawowym elementem będą syreny alarmowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.