PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze organizuje pierwszy Sejmik Senioralny

  • MIW    29 marca 2016 - 18:21
Mazowsze organizuje pierwszy Sejmik Senioralny
Demografowie nie pozostawiają złudzeń - społeczeństwo się coraz bardziej starzeje. (Fot. : pixabay.com)

• W obradach wezmą udział delegaci wyznaczeni przez różne środowiska seniorów.
• To odpowiedź na postulaty osób starszych z całego województwa. 
• Co piąty mieszkaniec Mazowsza ma 65 lat lub więcej.
Polityka senioralna na Mazowszu, problemy osób starszych oraz współpraca środowiska seniorów z samorządami - oto główne tematy pierwszego Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego, który odbędzie się 30 marca w Warszawie. Udział w nim wezmą delegaci wyznaczeni przez różne środowiska seniorów – przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, uniwersytetów trzeciego wieku z Mazowsza i gminnych rad seniorów – a także Adam Struzik, marszałek województwa oraz Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na zapotrzebowanie, jakie podczas spotkań Barbary Kucharskiej – pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. polityki senioralnej, zgłaszały osoby starsze z całego województwa.

Jak wyliczają przedstawiciele mazowieckiego urzędu marszałkowskiego co piąty mieszkaniec tego regionu ma 65 lub więcej lat i z racji wieku potrzebuje wsparcia. Jedni potrzebują aktywizacji, by po zakończeniu kariery zawodowej móc jakość wykorzystać swoją energię, inni wręcz przeciwnie - ze względu na stan zdrowia potrzebują przede wszystkim opieki. Do tej grupy też kierowane są liczne akcje dotyczące ich bezpieczeństwa. I właśnie tego typu działaniom poświęcone będą obrady sejmiku.

Seniorzy będą mieli okazję zaprezentować tzw. dobre praktyki i przykłady swoich aktywności. Z kolei pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. polityki senioralnej przedstawi propozycje trzech nowych kampanii, których zarys to efekt licznych rozmów z osobami starszymi.
Pierwsza z nich nosi nazwę „Bezpieczne usługi samorządowe dla seniorów”, a dotyczy tego, by osoby starsze miały w jednym miejscu spójny dostęp do rzetelnych informacji na temat usług i działań oferowanych przez różne instytucje, organizacje pozarządowe, a przeznaczonych właśnie dla seniorów. Drugi z projektów – Senior w przedszkolu – to pomysł na integrację najmłodszego i najstarszego pokolenia mieszkańców Mazowsza, zaś trzecia propozycja (Seniorzy rodzinami wspierającymi) ma zaangażować seniorów we wspieraniu rodzin z dziećmi, w których występują problemy opiekuńczo-wychowawcze.

Seniorzy-delegaci będą mieć okazję podyskutować nad potrzebą realizacji tego typu działań i ewentualnie wybrać jeden z projektów, który chcieliby w przyszłym roku realizować.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.