PARTNER PORTALU
 • BGK

Metropolia przejmuje zasoby dotychczasowego GZM

 • PAP/AH    28 września 2017 - 18:09
Metropolia przejmuje zasoby dotychczasowego GZM
Jak poinformował przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, trwają już prace związane z formalnościami, aby można było wykorzystać zasoby dotychczasowego Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. (Fot. PTWP)

Rozpoczynająca działalność Górnośląsko-Zagłebiowska Metropolia (GZM) przygotowuje przejęcie projektów dotychczasowego Górnośląskiego Związku Metropolitalnego; chce przejąć część kadr tej organizacji. Od 2018 r. w urzędzie metropolitalnym ma pracować ok. 20 osób.
• Zgodnie z ustawą o związku metropolitalnym w woj. śląskim obecnie powstaje urząd metropolitalny i trwają związane z tym procedury

• Trwają prace, aby wykorzystać zasoby dotychczasowego Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w powstałej Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii. Chodzi głównie o zasoby kadrowe, ale też kwestie związane z unijnymi projektami.

• Do końca 2017 r. GZM dysponuje budżetem w wysokości ok. 12,3 mln zł. W przyszłym roku, czyli pierwszym jej faktycznej działalności, ma to być blisko 352 mln zł.

Górnośląski Związek Metropolitalny powstał w 2007 r. jako związek komunalny - forma dobrowolnej współpracy miast na prawach powiatu tworzących konurbację katowicką (pod późniejszym wspólnym szyldem Metropolia Silesia).

Powołanie związku przed dekadą miało służyć przede wszystkim wspólnej realizacji projektów o zasięgu metropolitalnym, wobec braku ustawy aglomeracyjnej. Organizacja ta zabiegała równocześnie o stworzenie prawnych podstaw dla utworzenia metropolii, która na gruncie przyjętej wiosną ustawy formalnie powstała (pod nazwą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia) od 1 lipca br., a rozpocznie działalność od 1 stycznia 2018 r.

Jednocześnie 23 czerwca br. zgromadzenie dotychczasowego związku podjęło uchwałę o jego likwidacji z końcem 2017 r.

Jak poinformował przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, trwają już prace związane z formalnościami, aby można było wykorzystać zasoby dotychczasowego Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

- To na pewno zasoby kadrowe, ale też kwestie związane z unijnymi projektami, których trwałość trzeba utrzymać - wskazał.

- Związek metropolitalny wystąpił już do marszałka województwa, który jest stroną tego dofinansowania - instytucją zarządzającą - aby potwierdzić, że taka możliwość istnieje. To nie powinno być problemu - sprawy te są w toku - ocenił. Jak przypomniał, dotychczasowy związek uczestniczy m.in. w przygotowywaniu studium transportowego dla metropolii.

Studium ma ujmować wszystkie aspekty związane z rozwojem centralnej części woj. śląskiego - w kontekście m.in. transportu, infrastruktury drogowej czy zrównoważonej mobilności miejskiej.

W jego przygotowanie zaangażowały się: Związek Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego, Górnośląski Związek Metropolitalny, poszczególne samorządy, organizatorzy publicznego transportu zbiorowego, urząd marszałkowski i jego spółka Koleje Śląskie, a także przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych. Prace nad opracowaniem, które ma być gotowe do końca 2019 r., wspierają środki Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

W przypadku kadr obsługujących Górnośląski Związek Metropolitalny chodzi obecnie o dwanaście osób. Ponieważ ma on formułę związku komunalnego, nie są to w świetle przepisów pracownicy samorządowi, a ich przeniesienie do GZM mogłoby odbyć się tylko w takim wypadku. Metropolia ogłosi więc konkursy. "Będziemy starali się przejąć większość tych osób, ale na pewno nie wszystkie" - zasygnalizował Karolczak.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • eLPe, 2017-09-29 10:39:39

  Metropolia powstała w zasadzie we wrześniu, więc dlaczego gminy mają zapłacić składkę za 2017 od stycznia ???